Je to jedno z nejkontroverznějších dědictví minulé doby. Na jedné straně panelové domy rychle vyřešily otázku bydlení doslova pro miliony lidí, přičemž rychlost jejich výstavby za minulého režimu byla skutečně impozantní. Zároveň ovšem podle mnoha dnešních pohledů hyzdí česká města. A zatímco celá panelová sídliště vypadají vcelku koherentně, když pak narazíte na paneláky třeba v menších horských městech, nemůžete se ubránit pocitu, že sem rozhodně nepatří.
Už tady neměly být
A pak je tu samozřejmě otázka jejich životnosti. Panelové domy se svého času stavěly jako provizorní řešení, byť málokdo řešil, co by je mělo vystřídat. A jak se ukazuje i v moderních dobách, jen tak je něco vystřídat nemůže, protože v nich stále bydlí obrovské množství lidí a těžko si představit, že by se v nějaké větší míře likvidovaly a nahrazovaly něčím, co více odpovídá dnešní době.
Problém se ale zdá být v tom, že životnost panelových domů byla projektována na nějakých 40 let. Přinejmenším tak se to traduje. Ovšem třeba pražské sídliště Zahradní Město bylo zbudováno již na konci padesátých let minulého století, a tak dosáhlo konce své zamýšlené životnosti někdy kolem roku 2000. Přesluhuje již tedy skutečně dlouho a nezdá se přitom, že by se na něm mělo něco měnit nebo že by snad jednotlivé domy hrozily zhroucením. Podobně jsou na tom i sídliště na Petřinách nebo Hájích, kde však už některé domy opravdu vypadají, že mají to nejlepší za sebou.
Většina panelových domů je však udržovaná a společenství vlastníků jednotek nebo družstva si svá obydlí poměrně hýčkají. Není divu, vždyť takový třípokojový byt v pražském paneláku dnes snadno stojí kolem 7 milionů korun. A pokud ho máte ve vlastnictví, jste vlastně milionáři, i když musíte každý den do nepříliš dobře placené práce. Kdo by však chtěl o takový majetek přijít.
Budou tu i za 50 let
Pravdou je, že panelové domy jsou velmi dobře revitalizovány, přičemž mnohé firmy se specializují přímo na ně. Dělají zde nové elektrorozvody, okna, podlahy, jádra, balkony nebo stupačky. “Moc si to neuvědomujeme, ale z původních paneláků už toho zase tolik nezbylo, dnes jde prakticky již o nové domy. A samotný železobetonový skelet vydrží opravdu dlouho,” říká odborník na panelové domy Aleš Pekara. “Kdybych si měl tipnout, budeme tu mít paneláky i za 50 a více let, pouze se zase vybaví novými součástkami, jsou to vlastně takové skládačky.“
Kdo by se tak těšil, že některá místa zhyzděná panelovými domy změní v blízké budoucnosti ráz, zřejmě se jen tak nedočká. I při dnešních složitých povolovacích procesech se pravděpodobně půjde cestou udržování domů, dokud to jen půjde. A ukazuje se, že to může jít opravdu velmi dlouho.
Foto: Shutterstock
Havlem tak opovrhované králíkárny, jsou nám najednou dobré. Opravné a udržované vydrží další stovky let. Jen tam, kde umístily nepřispůsobivé občany jsou na demolici.
umístili.
Pokud paneláky odstraníte,kde budou bydlet?Pokud se dům neudržuje,stačí pár let a máte ruinu.
Kdyby se za minulého režimu nepostavily paneláky, bydlela by dnes půlka lidí v ČR pod mostem. Díky za tyto budovy, které zajistily bydlení milionům lidí v Česku. A co se týče úrovně bydlení, nelze tomu nic vytknout.
Jenom čekám, až se některý developer s vazbami na TOP nebo ODS bude zasazovat o jejich zbourání, protože jsou z toho jimi nenávidědého období. Něco jako kulhánek proti důchodcům.