Češi berou obcházení covidových pravidel stále více jako národní sport. Bohužel jim v tom pomáhají už i různé společnosti, například cestovní kanceláře. Jak se ukázalo v sobotu, kdy na pražském letišti přistála dvě letadla z tuniského ostrova Djerba, z nichž vystoupili cestující vybavení falešnými potvrzeními o provedeném testu na koronavirus s negativním výsledkem.
Jak řada z nich pro média přiznala, tato potvrzení dostali v zahraničí od českého lékaře, aniž by absolvovali samotný test. Jde přitom o velmi rizikové chování. Zatímco v České republice panuje příznivá epidemiologická situace, vše se může rychle změnit, pokud se do země dostane například nová mutace, která bude odolnější vůči očkování.
“Část cestujících přiznala, že jim český lékař v zahraničí vydal potvrzení o testu, ačkoli testování vůbec nepodstoupili. To je nepřijatelný postup,” uvedl na tiskové konferenci ministr vnitra Jan Hamáček. Znepokojeni jsou také epidemiologové a další odborníci, podle kterých je jen otázkou času, kdy s takto propustným systémem dojde k problému. Vládě proto navrhnou, aby v tomto směru pravidla zpřísnila.
“Česká populace ještě není tak proočkována a nestačí, že snížíme jen nálož ve společnosti, když si sem zavlečeme další mutace viru. Proto doporučujeme testovat lidi při návratu z dovolených na vstupu do země, a to i očkované, protože ti nemusí mít příznaky, ale mohou být přenašeči. To, že lidé obcházejí testy, se také ví dlouho, a když ochranu na vstupu neuděláme, brzy budeme mít znovu velký problém,” uvedla pro server idnes.cz viroložka Ruth Tachezy.
Také epidemiolog Petr Smejkal se domnívá, že stát musí převzít zodpovědnost od cestovních kanceláří a začít testovat všechny navrátilce ze zahraničí s výjimkou těch již očkovaných. Je však zapotřebí, aby to byly PCR testy a navíc opatřené ještě sekvenací vzorku. Jen tak se případně zjistí nová mutace.
Falšování testů nicméně není žádná legrace a hrozí za něj vysoké sankce. Policie se navíc této oblasti intenzivně věnuje, jak ukázala právě kontrola cestujících dvou letů z Tuniska, kde šlo prý o akci na základě vážného podezření.
Jak Češi testy falšují, popsal Michal Mikšík z laboratoře GHC Genetics. “Lidé předloží třeba test naší laboratoře, který v minulosti podstoupili, ale upraví na něm datum a čas a vyrobí tak nový. Nebo si test vezmou od někoho a dopíší tam své jméno. Pak policie žádá, abychom ověřili, že tito lidé byli v daný čas zapsáni do našeho systému. Zároveň na letišti zaznamenáváme případy – zejména ze zemí mimo Evropu – kdy certifikáty byly vystaveny nějakou společností, která třeba není ani akreditovanou laboratoří.“
Foto: Shutterstock