Už v červnu se objevovaly zprávy o tom, že v Chorvatsku je nepřiměřeně draho. Místní podnikatelé totiž využili jedinečné příležitosti, kdy země přecházela na novou měnu euro, a už tak vysoké ceny ještě o desítky procent navýšili.
Chtějí co nejvíc
V zemi panuje poněkud zvláštní atmosféra, kdy místní mají na jedné straně turistů plné zuby, avšak na druhé straně je chtějí maximálním způsobem oškubat. Ke všem totiž teď přistupují tak, že mají hodně peněz, které tam zkrátka nechají. Podle některých turistů se Chorvatsko změnilo v podstatě v luxusní turistickou destinaci, kde pro nízko a středněpříjmové rodiny, na které se dříve specializovalo, není místo.
Čtěte také: Rakušany šokovaly ceny v Chorvatsku: Nemáme na to, jedeme domů
Jedna věc je pochopitelně dražší ubytování a restaurační služby, což jsou ovšem věci, které mají určitou přidanou hodnotu a stále se dají ještě najít slušnější provozovatelé apartmánů či restauratéři, kteří ceny nešponují tolik.
Pak jsou tu však ale ještě přidružené služby, ze kterých už je jasně patrné, že nejde o nic jiného, než získat maximum možného. Typickým příkladem jsou například lehátka a slunečníky na pláži, které strmě podražily a stojí od 25 do 40 euro.
Lidé už na to nejsou zvědaví
Dramaticky potom zdražilo také parkování, zejména potom v menších letoviscích a u oblíbených pláží. Jak informuje server Kosmo.at, zaparkování vozidla vás přijde jednorázově i na 40 euro, tedy tisíc korun, na den, přičemž hodinová sazba často není vůbec k dispozici.
Čtěte také: Ceny v Chorvatsku 2023. Kolik stojí potraviny, jídlo v restauraci a pohonné hmoty
Turisté už si však stěžují, že ceny jsou už skutečně příliš vysoké a přestávají být únosné. Někteří po těchto zjištěních raději ruší své pobyty a objednávají si cenově mnohem dostupnější all inclusive ubytování v zemích, jako je Turecko nebo Řecko, kam je cestovní kanceláře navíc dopraví letecky.
Foto: Shutterstock
Chorvatsko se nezměnilo v podstatě v luxusní turistickou destinaci, kde pro nízko a středněpříjmové rodiny, na které se dříve specializovalo, není místo.
Stále má stejně krásné moře a většinou mizerné pláže a sotva průměrné služby.
Pouze místní “podnikatelé” navyšují ceny a hledají strop, po který budou ještě akceptovány.
Jedinou výhodou je dosažitelnost nejen letecky, ale i autem, či autobusem, což je pro řadu dovolenkářů rozhodující.
Ceny pohonných hmot, dálniční poplatky, únavná cesta a ceny parkování ovšem v součtu vyrážejí dech.
Včera jsem tankoval za 1.3 euro litr nafty u dálnice…
V Rakousku se dá zaparkovat za 3,50 eura na den.
Tak ať tam nejezdí.