Na pražském Vítězném náměstí by do dvou let měl vyrůst nový rezidenční projekt Victoria Palace. Stojí za ním společnost Penta, která má do výstavby ambiciózního komplexu vložit více než miliardu korun, jak informuje deník E15.
Už to dává tušit, že nepůjde o bydlení pro každého. A skutečně, ceny bytů v tomto projektu mohou atakovat rekordy. Počítá se s prodejní cenou přesahující 200 000 korun za metr čtvereční. Pro srovnání: průměrná prodejní cena pražského bytu teď činí 118 480 korun za metr čtvereční, a to po masivním zdražování z posledních měsíců, jež definitivně zamezilo mnohým rodinám bydlet ve vlastním. Jednoduše proto, že taková cena je mimo jejich možnosti i s hypotékou.
Developeři přitom neustále opakují, že se v hlavním městě málo staví. Pravda je to ale jen částečně. Druhou stranou mince je potom skutečnost, že se staví podobné luxusní projekty, které v metropoli zabírají místo a pro střední třídu jsou zcela nedostupné.
V projektu Victoria Palace bude nejlevnější jednotkou garsoniéra o 33 metrech. Její prodejní cena bude činit více než 7 milionů korun. Na druhé straně cenového spektra budou potom čtyři penthousy o velikosti 130 až 202 metrů čtverečních. Jejich cena půjde do vyšších desítek milionů korun. Střed nabídky potom budou tvořit standardní dvoupokojové či třípokojové byty, které budou stát nižší desítky milionů korun.
“Máme rozestavěnou řadu rezidenčních projektů s byty o vyšším standardu, o které je na trhu největší zájem. Victoria je ale jiný příběh. To je Trafalgar Square v Londýně, místo, které neusíná. Výjimečné bydlení v Praze, a tomu odpovídá i cena,“ vysvětluje vysokou cenu ředitel Penta Real Estate pro rezidenční výstavbu David Musil.
Jak se zdá, situace na trhu s bydlením bude v příštích letech spíše horší než lepší. V podobných bytech si budou moci dovolit bydlet pouze ti nejbohatší, případně si je pořídí investoři. Ti je v lepším případě umístí zpět na nájemní trh, v horším případě nechají ležet ladem a sledovat pouze jejich zhodnocování v čase.
Foto: Penta Real Estate
Prázdné tzv. investiční byty jsou nedotknutelné. (Jen v Praze řádově desítky tisíc.)
A kromě toho by stálo za bližší ohledání, jakou roli hrají některé prázdné pražské domy při praní špinavých peněz.
Chtělo by to radikálně uvolnit regulaci nájemního vztahu.
I do investičního bytu lze vzít nájemníka – ale musí být jisté, že se ho v případě potřeby bude možné v rozumné lhůtě zbavit.