Nějakou dobu to snad mohlo vypadat tak, že práce z domova, tedy takzvaný a tolik oblíbený home office, je budoucností v rámci zaměstnávání. Asi nepřekvapí, že jde o jeden z nejžádanějších benefitů ze strany zaměstnanců. Ovšem ještě před pár lety si tento režim pochvalovaly i firmy, zejména potom velké korporace.
Firmy udělaly velkou chybu
Například Microsoft všude po světě, Českou republiku nevyjímaje, rušil pevná pracovní místa, myšleno na samotném pracovišti. Zaměstnanci už tak neměli svůj stůl, ale kdo náhodou přišel do kanceláře, mohl si sednout kamkoliv. S tím přišla i redukce kancelářského prostoru, jež přinesla zajímavé úspory.
Jak se ale ukazuje, home office je pravděpodobně jednou velkou slepou uličkou. Už teď ho mnohé firmy označují za velkou chybu a upouštějí od něj. Ono totiž není náhodou, že práci z domova zaměstnanci tak milují. Ačkoliv někteří ji jistě i odtud vykonávají svědomitě, reálně to pro mnohé z nich znamená, že si odpracují to nejnutnější a jdou si dělat své věci.
Možná jste si také všimli toho, že třeba Praha je v pracovní době plná vozidel, v nichž sedí lidé, kteří si vyřizují své věci, jako jsou třeba nákupy apod. Je globálním fenoménem tyto aktivity vyřizovat v době, kdy by lidé měli pracovat.
“Ano, přiznám se, že když pracuji z domova, tak dělám velmi intenzivně pár hodin a potom se věnuji svým věcem. Pokud odpracuji čtyři hodiny za den, tak je to hodně,” říká pan Mirek, který pracuje v marketingu jedné velké společnosti v Praze. “Dělá to tak většina mých kolegů, ale vedení už se to přestává líbit, a tak čekáme, kdy nám to zařízne.“
K takovému kroku teď přistoupila jedna z největších světových firem a zaměstnavatelů, a to Amazon. Ten svým zaměstnancům nařídil, aby se vrátili do kanceláří. “Vracíme se k práci v kanceláři a věříme, že to zaměstnancům pomůže vymýšlet skvělé věci, být v kontaktu a spolupracovat,” uvedl k tomu generální ředitel firmy Andy Jessy. Nejde přitom jen o nějakou redukci, ale kompletní zrušení home office. Nově totiž zaměstnanci budou muset být v kanceláři pět dní v týdnu.
Byl to velký průšvih
Velmi zaobaleně tak přiznal, že práce z domova, která se v Amazonu výrazně prosadila, nevedla k žádným velkým úspěchům. Pravdou totiž je, že lidé doma dělají jen to nejnutnější a postupně ztrácí pracovní návyky i vazby mezi kolegy. Jak se ukazuje, toto předivo je velmi důležité pro plynulý chod firmy.
Podobný krok udělaly už i další velké společnosti ve světě. Jednou z prvních byla Meta. Ta si uvědomila, že kvůli neefektivní práci mnoha zaměstnanců jich musí platit příliš mnoho. Začal tak návrat do kanceláří a velké propouštění. Dnes může být tato firma vzorem efektivity pro ostatní.
Je přitom velmi pravděpodobné, že tento trend ve velkém přijde i do České republiky. Pravdou je, že zde se home office nerozšířil v takové míře, ale přesto je hojně praktikován. Zejména zaměstnanci velkých firem se zahraničními centrálami by teď měli očekávat velkou redukci tohoto pracovního režimu.
Foto: Shutterstock, zdroje: BBC, Fortune, Patria