Ve finančním světě došlo k podivnému spojenectví. V posledních týdnech a měsících médii okopávaná společnost Xixoio, kterou mnozí experti považují za vysoce problematickou, uzavřela smlouvu se společností SimpleCell. Málo známý telekomunikační operátor před lety vsadil na rozvoj 5G sítí a internet věcí, ovšem očekávaný růst dosud nenastal. Ve skutečnosti navíc zbankrotoval dodavatel jeho řešení, francouzská společnost Sigfox. Na jeho infrastruktuře je přitom SimpleCell zcela závislý.
Neúspěšná firma chce stovky milionů
SimpleCell chce získat peníze prodejem takzvaných tokenů prostřednictvím platformy Xixoio. Ta tak získává prvního klienta tohoto typu. Celá operace by dost možná zapadla, kdyby na straně SimpleCellu nevystupoval její předseda představenstva Radovan Vávra. Tento bývalý bankéř s kontroverzní pověstí si v poslední době získal velkou popularitu osvětou v oblasti investic. S trochou nadsázky neexistuje médium, ať už tradičního či nového (podcasty) střihu, ve kterém by se Vávra v minulém či letošním roce neobjevil.
Radovan Vávra na tiskové konferenci oznámil, že chce formou tokenů pro svou firmu vybrat nižší stovky milionů korun. Nejde cestou úpisu akcií či vydání dluhopisů, což jsou tradiční a transparentní formy, jak získat externí financování. Důvodem je podle něj těsnější propojení s lidmi, kteří do projektu formou tokenu investují. Už ale nedodává, že taková investice je ještě o poznání rizikovější, protože držitelé tokenů zjevně nebudou mít prakticky žádná práva.
Lidé se mohou spálit
Vybrané prostředky chce Vávrova SimpleCell použít na dokončení projektu chytrých elektroměrů, které mají lidem pomoci optimalizovat jejich spotřebu. Je však otázkou, jaký má takový projekt potenciál. Společnost SimpleCell už je na trhu několik let a její roční obrat se dosud pohybuje v jednotkách milionů korun s hlubokou ztrátou. V roce 2020 dosáhl obrat 4,3 milionu korun a ztráta činila 31,5 milionu.
Důvěru nevzbuzuje ani zvolený partner, tedy platforma Xixoio. Ta se do podvědomí Čechů zapsala masivní reklamní kampaní, po které se po jejím podnikání začala pídit řada expertů, kteří svorně vyslovili podezření, že jde o víceméně prázdnou společnost snažící se z lidí vylákat peníze na projektu založené na trendech kryptoměn a tokenů. Na ně mnozí lidé slyší, aniž by přesně rozuměli tomu, jak vlastně fungují. Na problémy firmy poukázal server Seznam Zprávy.
Serveru Mix24.cz se podařilo získat názor manažera, který se blíže seznámil s fungováním firmy SimpleCell. “Zkrachoval jim zahraniční partner, zdražilo se jim financování, a tak je tohle asi poslední možnost, jak si mohou zajistit existenci na příštích pár let. Sám bych na to ale nevsadil,” uvedl manažer z oboru telekomunikací, který si nepřál být jmenován. Mimochodem, Radovan Vávra ve svých vystoupeních vytrvale kritizuje Českou národní banku za zvyšování úvěrových sazeb. Neuvádí již ale, že je má nízkých úrocích osobní zájem.
Radovan Vávra v devadesátých letech působil jako generální ředitel Komerční banky, která byla následně úspěšně prodána francouzské Societe Generale. Za jeho vedení nicméně KB poskytovala úvěry firmám Ivo Rittiga, které nebyly nikdy splaceny, jak upozornil magazín Reportér. Sám Vávra označuje Rittiga za svého přítele. Příliš úspěšný už Vávra nebyl ve své další štaci, kterou byla nechvalně proslulá Union Banka. Ta za jeho vedení zkrachovala a Vávra byl následně obviněn za porušení povinnosti při právě cizího majetku. Nakonec bylo jeho stíhání zastaveno.
Foto: Shutterstock, zdroje: tisková konference, Seznam Zprávy, Lupa, Reportér