Podílové fondy a ETF mají mnoho společného. V obou případech se jedná o investiční nástroj, pomocí kterého lze investovat do ekonomických, průmyslových či technologických segmentů. Peníze vložené do fondu totiž správci vyžívají k nákupu různých akcií, komodit nebo třeba dluhopisů. Přesto se jedná o dva rozdílné nástroje, které fungují na odlišném principu. Čím se tedy podílové fondy a ETF liší a co to znamená pro investora?
Burzovně obchodované fondy ETF
ETF se obchodují přímo na burze formou cenných papírů. Nákup a prodej se provádí přes brokery, kteří si za zprostředkování účtují poplatky kolem 0,15 %. Minimální velikost poplatku sice bývá přibližně 5 euro (cca 120 Kč), nicméně třeba broker DeGiro nabízí ETF bez poplatků.
Hlavní výhodou ETF jsou nízké náklady. ETF se někdy označují také jako indexové fondy, jelikož složení některých ETF kopíruje složení konkrétních akciových indexů. Správci fondu tedy nemusí sestavovat investiční portfolio, ale jen kopírují portfolio indexu. Náklady na správu takového fondu jsou tedy minimální.
Nevýhodou ETF je měnové riziko, protože většina indexových fondů se obchoduje přes zahraniční burzy v cizí měně. ETF se navíc zaměřují pouze na burzovně obchodovatelná aktiva (akcie, komodity, dluhopisy). Pozor si dejte na kreditní riziko u syntetických ETF, kde správci nekupují skutečné akcie, ale jen deriváty.
Podílové investiční fondy
Investiční fond se může zaměřovat na aktiva, která na burze nekoupíte. Příkladem jsou fondy nemovitostní, developerské nebo třeba fondy zaměřené na obnovitelné zdroje energie. Většinu investičních fondů ovšem tvoří fondy peněžního trhu, dluhopisové fondy a akciové fondy.
Poplatky za každý vklad do podílového fondu bývají asi 3 % (obecně 1-5%). Dále se platí poplatek za správu fondu (asi 1 % ročně), což není úplně málo. I přesto může být podílový fond levnější než ETF, zejména pro menší pravidelné investice. Z investice2000 Kč měsíčně si podílový fond s poplatkem 3 %vezme 60 Kč, zatímco u ETF bývá minimum asi 120 Kč.