Příběh Petra Kellnera do značné míry souzní s příběhem vzestupu České republiky po desetiletích strávených v komunistickém zajeti. Má skvělé momenty, ale také řadu vad na kráse.
Kellnerovi se podařilo to dotáhnout na 224. místo žebříčku nejbohatších lidí světa. Jeho astronomický majetek ve výši 15 miliard dolarů, tedy nějakých 370 miliard korun, byl jen obtížně představitelný.
Jisté je, že se Petr Kellner uměl ohánět už ve svých mladých letech. Jednoznačně mu hrálo do karet, že z Vysoké školy ekonomické vyšel do světa, kde se začaly rozdělovat obrovské peníze. Krátce prodával kopírky, ale rychle si spolu s dalšími společníky založil privatizační fondy, díky nimž postupně ovládl kolos jménem Česká pojišťovna, který se stal základem jeho říše. Už tehdy se mluvilo o tom, co Kellnera provázelo po celou jeho kariéru. Nadstandardní vztahy s politiky. Tehdy mu měl Českou pojišťovnu tak trochu přihrát ministr financí Ivan Kočárník. Zřejmě nebude náhodou, že po svém konci v politice usedl v představenstvu firmy.
Petr Kellner se vztahů s politiky nikdy neštítil, naopak jich využíval. V posledních letech se zaměřoval především na prezidenty. Jak Václav Klaus, tak poté Miloš Zeman, mu otevírali dveře nejprve v Rusku a pak i v Číně. Právě v těchto zemích zažila Kellnerova PPF, respektive Home Credit, raketový růst. Podle expertů by to bez politického krytí nebylo možné.
Mnozí oba prezidenty podezírají, že právě na miliardářův tlak se snažili otáčet kormidlo země ze západu, kde se Kellnerovi nikdy příliš nedařilo, respektive se o to ani moc nepokoušel, směrem na východ, právě k autoritářským režimům v Rusku a Číně. Když pak Václav Klaus skončil na Hradě, zaplatil mu Kellner jeho Institut. To řada kritiků směřování země označila za stvrzení politicko-byznysového vztahu této dvojice, který pak v lehce pozměněné podobě pokračoval i se Zemanem nebo spíše jeho okolím.
Čtěte také: Petr Kellner zahynul. Doplatil na slabé místo miliardářů, vrtulníky s nimi padají často
Po velké expanzi do zahraničí však Kellner začal ve větší míře operovat opět v České republice. Nejprve ovládl telekomunikace v podobě O2 a Cetinu, pak si otevřel druhou banku Air Bank (tou první je privátní PPF Banka), koupil CME včetně TV Nova a začal koketovat s ovládnutím Moneta Money Bank.
V posledních letech začal jinak tajnůstkářský Kellner poodhalovat své názory. Činil tak pravidelně ve svých komentářích k ročenkám PPF. V té poslední napsal: “Pandemie všem bez rozdílu ukázala relativitu věcí, které jsme považovali za zásadní a neměnné. Díky tomu teď všichni víc přemýšlíme o tom, co je v životě skutečně důležité.”
Foto: PPF