Po letech, kdy se důchody velmi rychle navyšovaly, a to i v reálném, tedy inflačně očištěném vyjádření, nastává naopak období jejich cíleného útlumu. Stát totiž zjistil, že se mu důchodový systém vymyká z kloubů a stane se neudržitelným už do pár let. Bylo proto nutné jednat velmi rychle, přičemž výsledkem je novela důchodového zákona, jež vstoupí v platnost prvního října.
Připravte se na změny
Důchodci, a to jak současní, tak budoucí, doplatí především na změny, které se odehrály na poli valorizací penzí. Překopaly se totiž jak ty řádné, tak mimořádné. Pokud jde o první jmenované, na které přichází řada vždy v lednu, budou se již navyšovat pouze o třetinu reálných mezd, nikoliv o polovinu, jako tomu bylo doposud. Inflace zůstane započítána v celé výši.
To přitom souvisí se změnou mimořádných valorizací. Těm už by se tak vůbec nemělo říkat, protože jsou de facto zrušeny a nahradí je jiný mechanismus. Dosud platilo, a loni jsme to viděli hned dvakrát, že pokud se inflace zvýší o pět procentních bodů, dojde k navýšení důchodů o tuto hodnotu. Problém byl v tom, že navýšení bylo trvalé a v důchodech zůstávalo napořád.
Teď by mimořádné valorizace měly být nahrazeny dočasnými příspěvky. Jejich výplata se spustí rovněž ve chvíli, kdy se inflace zvýší o pět procent, ovšem nebudou trvale připočteny k penzím, nýbrž poslouží jen k dočasné stabilizaci finanční situace seniorů. Následně se vše přepočítá až jednou ročně v rámci řádné valorizace, která potom patřičně zvedne důchod natrvalo.
Takové drobné?
Mnozí v tom vidí podraz na zranitelnou skupinu občanů. “Je to vážně výsměch. Upravili to, aby nám nemuseli důchody zvyšovat o tolik jako dříve. A už to tady máme, příští rok dostaneme přidáno 360 korun. V dnešní době? Za to si koupím tak dva obědy,” říká pan Karel z Brna, podle kterého by měl rychlý růst důchodů pokračovat i v příštích letech, protože jsme zdaleka nedosáhli takové úrovně, jakou by si penzisté zasluhovali.
Je to však složité, protože stát skutečně nemá dostatečné množství prostředků, které by mohl vyplácet. Už teď je situace vyšponovaná a i při těchto změnách bude složité vše udržet v rovnováze.
Čtěte také: Důchodci v Česku dostanou pořádně přidáno. Konečně, budou kasírovat pěkný balík. Navíc speciální příspěvky
Také proto se mění i pravidla pro odchod do předčasného důchodu, protože tento instrument začal být v minulých letech hojně využíván a lidé odcházeli na odpočinek podstatně dříve, než se počítalo. Zjistilo se totiž, že za to nejsou kdovíjak penalizováni a v některých případech na tom mohou dokonce vydělat. To už ale platit nebude, a kdo teď bude chtít jít do penze dříve, bude muset splnit přísnější pravidla a navíc mu bude důchod výraznějším způsobem osekán.
Foto: Shutterstock