Asi každý, kdo chodí na jídlo do restaurací, si v posledních dvou letech všiml, jak moc zde vyskočily ceny. Pravdou je, že zdražování pozorujeme napříč všemi segmenty, avšak u restauračního stravování je to skutečně výrazné a patrné doslova na první pohled. Mnozí kvůli tomu nemohou na jídlo ven chodit už tak často jako dříve.
Konečně to přišlo
Nejpatrnější je zdražování v restauracích zřejmě na obědových menu. Tam má ještě každý v živé paměti doby, kdy se jídlo dalo pořídit za částku kolem stokoruny. To už dnes není možné vůbec nikde. Naopak, standardem už je dnes oběd za 200 Kč a klidně i více. To je zdražení o celých 100 %. Dobře vidět je to i na nápojích, zejména pivu, kdy třeba Plzeňský prazdroj dnes zřídkakde stojí méně než 60 Kč. Očekává se přitom ještě větší zdražení piva, a to už v příštích měsících.
V případě večerních menu nebyl skok tak dramatický, ale stejně tam došlo ke zdražení v desítkách procent. Právě na toto téma byl dotázán známý šéfkuchař Zdeněk Pohlreich, který se objevil v Show Jana Krause.
Moderátorovi, který přitom rozhodně nemá hluboko do kapsy, také neušlo, jak moc se v restauracích zdražilo, a tak to na Pohlreicha vytáhl hned jako první téma. Prý se zdražilo alespoň o 30 %, což mu připadá hodně. “Zaplaťpánbůh,” zareagoval okamžitě šéfkuchař s tím, že někde se zdražovalo ještě podstatně více.
Vařit levně nešlo
Dále toto téma rozvíjeno nebylo, avšak o Zdeňku Pohlreichovi je dobře známo, že byl velkým kritikem právě těch levných obědových menu za stokorunu. Podle něj za takovou částku nebylo možné kvalitně uvařit a udržitelně provozovat restauraci. Teď mají tedy restauratéři o poznání lepší manévrovací prostor.
V podstatě se tak potvrzuje podezření mnohých, že nejen obchodních řetězce, ale také restaurace využily situace a všeobecného zdražování, aby si podstatně navýšily marže, a to vysoce nad rámec toho, jak moc zdražovaly jejich vstupy, jako jsou energie, mzdy nebo suroviny.
Pravdou také je, že vůči reálným příjmům českých domácností začínají být tuzemské restaurace opravdu drahé. Ceny se například v podstatě vyrovnaly se sousedním Německem, kde však lidé berou podstatně více peněz, a to přibližně trojnásobek.
Čtěte také: Oblíbenou restauraci v Praze museli okamžitě zavřít. Našly se tam otřesné věci, jedli to všichni
Je však otázkou, proč se tedy restaurace, zejména potom ty lepší, nesloží a nezaplatí renomovanému průvodci Michelin, aby české podniky nadále hodnotil. Takto to za ně musel po výzvě restauratérů uhradit stát a daňové poplatníky to vyšlo na 50 milionů korun.
Foto: Shutterstock
Je to všechno zlodějina, doma si uvařím za 50 – 80 korun, pivo si koupím v supermarketu za 15 kaček…