Zatímco dříve platilo, že lidé mezi vejci nedělali velké rozdíly, dnes si rádi připlácí za kvalitu a kupují si vejce třeba přímo od farmářů, přestože jsou ještě dražší než ta v obchodech. Pokud tak rovněž činíte, asi nám dáte za pravdu, že na chuti je to okamžitě poznat. Vejce od domácí slepice zkrátka chutná úplně jinak než té z chovu. A mnohdy také jinak vypadá, přinejmenším uvnitř.
Poznejte dobré vejce
Pokud máme dobře živenou slepici, je velká šance, že vám bude snášet vejce s krásně sytě žlutým a také pevným žloutkem. “Naopak, jakmile vejce rozklepnete a vyjede z něj bledý žloutek, který se okamžitě rozlije, aniž byste se o to přičinili, máte co do činění se slepicí, která byla přinejmenším špatně živená a její kondice byla velmi nedobrá,” říká zkušený chovatel slepic, pan Hynek Skála. “My jako chovatelé to poznáme už podle skořápky. Když je příliš křehká a tenká, se slepicí je něco špatně.“
Toto však laik v drtivé většině případů nerozpozná, a tak doma může otestovat až nakoupená vejce. “Chápu, že je to nepříjemné, ale pokud si v obchodě koupíte balení vajec, a ty vykazují výše popsané znaky, rozhodně bych je nekonzumoval,” radí chovatel. Určitým způsobem se ale můžete orientovat už v obchodě, a to podle značení vajec, který prozradí mnohé o jejich původu. Zjistíte například, zda jde o vejce z klecového chovu nebo haly, popřípadě zda je třeba o ekologický chov.
“Podle značky 0 poznáte ekologický chov, což je ta nejlepší možná varianta dostupná v obchodech. Jednička je také dobrá, protože to jsou vejce od slepic z volného výběhu. Horší už jsou dvojky, které pocházejí od slepic z haly a číslo 3 potom značí vejce z klecových chovů,” vysvětluje Hynek Skála. Poslední jmenované jsou přitom na ústupu a v řadě zemí už jsou zakázány, což čeká i Českou republiku.
Najděte si správného dodavatele
Ideální je však mít svého vlastního chovatele a kupovat z něj slepice přímo ze dvora. U něj máte ozkoušenou kvalitu, která se jen tak měnit nebude. Takové slepice mají obvykle tu nejlepší stravu i péči, protože žijí v přirozeném prostředí a nejsou ve stresu.
Pokud jde o zkažená vejce, poznáte je velmi jednoduše, a to podle zápachu. “Kdo se setká s takzvaným pukavcem, může si být jistý, že to pozná. Takový zápach se totiž jen tak nevidí a věřte, že něco takového byste do úst nikdy nedali,” říká chovatel. “Výjimečně se ale může stát, že zkažené vejce nezapáchá, ale na žloutku jsou viditelné modré či zelené skvrny.“
Foto: Shutterstock