Pravdou je, že na vlastnictví občanského průkazu si běžný člověk vzpomene maximálně tak ve chvíli, kdy je na nějakém úřadě nebo v bance vyzván, aby ho předložil. Jinak je někde zastrčený v peněžence a nic moc se s ním neprovádí.
Lidé si to oblíbili
Toto se však přeci jen v poslední době mění. Přicházejí zásadní věci, a to zejména v souvislosti s tím, že byla konečně zavedena digitální verze občanky v České republice. Volalo se po ní roky, protože jinde je to zcela běžná věc, ovšem stát nebyl schopen takto triviální systém zprovoznit. Stalo se tak až letos v rámci aplikace eDoklady.
Už od počátku letošního roku si tak do této aplikace můžete nahrát svůj občanský průkaz, což znamená, že ho nemusíte nosit ve fyzické podobě a riskovat například jeho ztrátu. Ostatně, spousta lidí už peněženku nosila jen proto, že tam měla tento průkaz. Vše ostatní se dalo řešit prostřednictvím chytrého telefonu, a teď už se to týká právě i průkazu, kterým prokazujete svou totožnost.
Postupně přibývá úřadů, kde se lze tímto způsobem prokazovat, byť plný náběh se očekává až od 1. ledna 2025, což už je ale doslova za humny. “Musím říct, že je to opravdu příjemné. Konečně nemusím nosit plastové kartičky, ale vše je na jednom místě v mobilu,” říká pan Radek, který patřil k prvním, kdo si virtuální občanku zřídil.
Není to pod kontrolou
Nebyla by to však česká státní správa, kdyby to přeci jen nějakým způsobem nezkazila. Bohužel se to stalo a na veřejnost se dostala zpráva, že osobní údaje lidí putují kdoví kam. Konkrétně se zatím ví o tom, že data proudí na servery v Nizozemsku, kde je provozuje společnost Microsoft.
Týká se to všech, kdo mají některou z raných verzí aplikace. “Proto ředitel Digitální a informační agentury nyní rozhodl, že logování již v nové verzi aplikace v tomto rozsahu nebude,” uvedla k věci DIA.
Pochopitelně šlo o průšvih, kdy je navíc vyžadována součinnost uživatelů. Ti si teď musí nainstalovat novější verzi aplikace, která je aktuálně k dispozici. Kdo tak neučiní, musí počítat s tím, že jeho osobní údaje se budou povalovat na neznámých místech, což nikdy nevěští nic dobrého.
Foto: Shutterstock, zdroje: eDoklady, Lupa, DIA
Článek odkazující na aplikaci eDoklady… A autor, který se baví tím, že píše titulky, kterýma naše občany straší. Nechceš už s tím strašením lidí končit? A nechce s tím skončit rovnou celá vaše redakce? Mám jen jedny nervy ukázkový blbe, ještě jednou tady budeš strašit lidi a podám na tebe, Kulhánka a celou redakci tohoto clickbaitového webu trestní oznámení a všichni skončíte špatně. Šašci prolhaní!
Souhlasim, tohle je uz verejne sireni poplasne zpravy. Jako mediu (radoby) by vam mely okamzite naparit milionovou pokutu, aby vas to zabolelo a pristr si rozmysleli hrat si na novinare! Tohle je fakt pres caru! A najde se na vasem webu spousty podobnych “clanku”. Asi je fakt na case aby proti takovym uz konecne nekdo vystoupil.