Kdo si dnes jde koupit nový televizor, obvykle dbá na to, aby disponoval veškerými moderními funkcemi a mohl být nazývá chytrou TV. Pravdou je, že zážitek ze sledování takového zařízení je úplně někde jinde než v případě klasického přijímače, kde jen přepínáte jednotlivé programy. Tady máte mnohem více možností, kterých Češi rádi využívají.
Přišlo varování
Málokdo si ale uvědomí, že tím pádem má v obývacím pokoji něco, co má velmi podobné funkce jako počítač nebo mobilní telefon. A tam už se řeší také to, jakým způsobem jsou tato zařízení zabezpečená, zatímco v případě televize tomu nikdo nepřikládá velkou váhu. Potom se ale lidé diví, co všechno se jim přihodí.
Nejde totiž jen o nějakou hrozbu na papíře, ale skutečný problém, který aktuálně doložil skandál výrobce chytrých televizí LG. Tato společnost totiž před časem objevila bezpečnostní problém ve svém operačním systému, avšak neřešila to okamžitě, ale takříkajíc to nechala vyhnít. Teprve, když vše vyplulo na veřejnost, rozhodla se jednat.
Jak se ukázalo, verze 4 až 7 operačního systému webOS obsahují bezpečnostní díru, přes kterou mohou nekalé živly váš televizor ovládnout. Tento systém přitom stále běží na nějakých 92 tisících televizorech, jak informuje společnost Bitdefender. Mnoho z nich je také v České republice a jde zejména o tyto modely:
- WebOS 4.9.7 až 5.30.40 – LG43UM7000PLA
- WebOS 04.50.51 až 5.5.0 – OLED55CXPUA
- WebOS 0.36.50 až 6.3.3-442 – OLED48C1PUB
- WebOS 03.33.85 až 7.3.1-43 – OLED55A23LA
Je potřeba jednat
Společnost LG tuto situaci dlouho neřešila, ale nakonec přeci jen vydala potřebnou záplatu. Jenže se ukázalo, že tu si nainstaluje jen minimum majitelů těchto televizorů. Lidé totiž své TV běžně neaktualizují, jelikož je otravuje například to, že se v nové verzi lehce změní rozhraní, případně se musí něco nově nastavit apod. Mají pocit, že když zařízení funguje, není potřeba nic měnit.
Čtěte také: Nová televize v Česku zdarma pro všechny. Češi slaví, přesně tohle tady roky chybělo
Ovšem potenciální útočníci se přes televizi mohou dostat třeba i do vaší domácí sítě, ke které je zařízení permanentně připojeno. A tam už opravdu končí legrace, jelikož se mohou zmocnit cenných údajů či přihlašovacích hesel.
Foto: Shutterstock