Během lidské historie došlo k nespočetnému množství všelijakých pokusů, některé vyloženě bizarní, další plné fiaska, jiné oproti tomu změnily i celý svět. Počátkem 20. století se konal velice specifický pokus, nad nímž budete pravděpodobně kroutit hlavou. Šlo o pokus vyrobit líh z lidských výkalů. Je to vůbec proveditelné? Jakým způsobem?
Důležitost lihu
Líh neboli ethanol má nezastupitelné použití. Nejdříve vás mohou napadnout alkoholické nápoje, jejichž nedílnou součástí líh samozřejmě je. Nicméně co je pro lidstvo nejvýznamnější, tak je jeho zahrnutí ve farmacii a lékařství, např. jako rozpouštědlo či desinfekce. Mimo jiné se používá pro zvýšení výkonnosti u spalovacích motorů. Jedná se o kapalinu, která dokáže lidstvu život usnadnit, a proto se již v dřívějších dobách lidé snažili ho co nejsnáze získat. Na druhou stranu má samozřejmě i své stinné stránky, nejenže je hořlavý, ale zároveň dokáže působit jako omamná látka pro náš organismus.
Výroba
Klasicky se líh získává alkoholovým kvašením jednoduchých sacharidů (cukrová třtina, bramborový škrob či melasa). Škroby se díky tzv. enzymatické reakci mění v cukry a z těch se později s pomocí kvašení získá ethanol.
Revoluční novinka?
Se zcela neotřelým inovačním pokusem počátkem 20. století přišel studovaný profesor chemie Hans Meyer. Začátkem roku 1903 v pražské Společnosti pro přírodní vědy přednášel o novince, jak se dá líh vytvořit ze suchých lidských výkalů. O jeho vstupu napsal článek i tamní časopis.
Tento časopis popisoval, jak s touto možností přišel již Dornig, který si celý postup nechal patentovat. Dle jeho zjištění se líh získával tak, že se suché lidské výkaly destilovaly. Výsledek se prý nikterak nelišil od lihu vyrobeného z takových brambor.
Meyer tyto metody vyzkoušel. Z 1 kg výkalů vytvořil 80 gramů lihu a neuvěřitelných 225 litrů hořlavého plynu. Výsledek překvapil i zkušené techniky, kteří se jedné z výroby účastnili. Znamená to, že ze 100 kg výkalů by se mohlo vytvořit 7 až 9 litrů lihu. Na 100 kg brambor je nutné připočíst 5 kg sladu neboli kvasnic a získá se maximálně 11,5 litru lihu. Takovéto velké pokusy ale prováděny nebyly.
Metoda se nicméně neujala. Takovýto líh by nicméně mohl sloužit pouze průmyslovým účelům. Na jiné by stejně bylo nutné použít plodiny.
Foto: Shutterstock, zdroj: lee-enterprises
Čonkinův kámoš. Kilo hov. n a kilo cukru 😆. Taková přiblblá komedie.
Fantazii se meze nekladou – prdel jako hovado!!!!!!!!!!!