V současné době se stále více řidičů setkává s velmi moderním, a některými považovaný za kontroverzní způsob, způsobem dohledu nad dodržováním pravidel silničního provozu. Přestože používání mobilního telefonu za jízdy je jasně zakázáno, mnoho řidičů tuto zásadu ignoruje, a to s potenciálně katastrofálními následky. Přitom však nejde jen o telefonování. Stále více motoristů je přistiženo při psaní zpráv nebo prohlížení sociálních sítí za jízdy, což může být ještě nebezpečnější.
Monocam: oko, které vidí do auta
V Německu je nyní ve fázi testování nový radar s názvem Monocam. Tato technologická novinka má schopnost detekovat, zda řidič drží v ruce mobilní telefon. Ačkoli se jedná o rychlostní kameru, je natolik efektivní, že dokáže “vidět” do kabiny auta a fotograficky zdokumentovat nepovolenou činnost. Tato nová úroveň dohledu nad dodržováním pravidel silničního provozu může znamenat revoluci v boji proti telefonování za volantem.
Právo na soukromí
Existují hlasy, které poukazují na potenciální porušení práva na soukromí. Soud v německém Trevíru rozhodl, že neexistuje dostatečný právní základ pro radar, který by mohl takto narušovat soukromí řidičů. Přesto však potvrdil oprávněnost poku,t udělených na základě snímků z Monocamu.
Budoucnost na obzoru
V Nizozemsku, kde byl systém vyvinut, je již široce používán. Kamera je instalována na různých místech, například na mostech. Její výkonná umělá inteligence analyzuje chování řidičů a detekuje používání mobilních telefonů. Ačkoli stále existuje potřeba legislativní úpravy, zdá se, že plošné zavedení tohoto systému je jen otázkou času.
Konfrontace s moderní technologií
Debata o Monocamu představuje konflikt mezi pokrokem v technologii a právem na soukromí. Na jedné straně je systém potenciálně velmi užitečným nástrojem v boji proti nebezpečnému chování řidičů. Na druhé straně jeho použití vyvolává otázky ohledně možného porušení práv občanů.
Nejde o snahu narušit soukromí jednotlivců, ale o snahu zvýšit bezpečnost na silnicích. Potenciální pozitivní dopad na bezpečnost silničního provozu a záchranu životů je zřejmý. Výzvou je najít správnou rovnováhu mezi využitím těchto nových technologií a ochranou práv jednotlivců.
Bez ohledu na to, jak se tato debata vyvine, je zřejmé, že technologie jako Monocam mají potenciál výrazně přispět k bezpečnosti na našich silnicích. Očekává se, že se budou vyvíjet a zdokonalovat, aby poskytly ještě účinnější nástroje pro boj proti nezodpovědnému chování řidičů. Je na nás, abychom se s těmito novými technologiemi vyrovnali a vytvořili zákony, které je budou správně regulovat a zároveň chránit naše práva a soukromí.
Foto: Shutterstock, zdroj: PolicieCR, Exress
Bezpečí, bezpečnost, bezpečnostní apd. To je mantra a zaklínadlo úchylných elit na které lidstvo rádo slyší a lepí se na to, jako moucha na lejno. Ono to totiž lejno je.
Pod pláštíkem bezpečnosti z nás dělají nevolníky na této zemi. Stádium, kdy to nelze zastavit a vrátit zpět bylo dosaženo. Takže, teď už jen užívejte plodů Vaší laxnosti, hlouposti a submisivity.
Při cestě na dovolenou, téměř každý v Čechách drží za jízdy telefón a policie nic.Kdyz jsou třeba nejsou a když je nepotřebujete jsou na každém rohu.