Zloději, násilníci, vrazi… nikdo na ně nechceme v životě narazit, přesto se může stát, že se s nimi střetneme. Existují však způsoby, jak dát zločinci najevo, že vy nejste ta správná oběť pro jeho choutky.
Poznatky z praxe
Zkušený americký policista Steve Kardian promluvil o tom, jak si podle jeho pozorování problémoví jedinci vybírají své oběti. Jeho poznatky navíc potvrzuje i řada behaviorálních výzkumů zaměřených na to, jak si zločinci volí svou oběť.
Ve zkratce to můžeme shrnout jednoduše: nesmíte vypadat jako snadná kořist. Zločinec vás odhaduje, než si vás vybere – a během pár sekund, údajně sedmi, je schopný vyhodnotit, jestli se mu útok vyplatí.
Snadný cíl
Pro dívky a ženy, starší lidi nebo třeba hubené, málo průbojné muže se může zdát tahle rada skoro jako výsměch. V zásadě však nejde o to, že musíte mít nabušené tělo, na sobě maskáče a za pasem pistoli. Mnohem víc jde o to, jaké signály svému okolí vysíláte – budete-li vypadat sebevědomě a soustředěně, takový městský zloděj si na vás většinou netroufne.
Pevný sebevědomý krok
Pokud se budete ulicemi pohybovat opatrným, téměř ustrašeným krokem s pohledem upřeným do země a jakémukoli očnímu kontaktu se svým okolím se budete vyhýbat, hrozí, že právě kvůli tomu zapůsobíte jako snadná oběť.
Kráčíte-li středem chodníku, se zády narovnanými a září z vás sebevědomí, jen tak někdo si na vás netroufne.
Hlídejte své okolí
Důležité je sledovat, co se děje ve vašem okolí. Zvlášť když jdete sami po ulici, třeba ve večerních hodinách, měli byste vědět, zda máte někoho v zádech, a dávat si pozor na to, co se děje po celé šíři ulice.
Dívejte se kolem sebe a pozorujte. Nebojte se prohlédnout si člověka, který jde proti vám nebo za vámi – všimne si, že o něm víte, a bude vědět, že jste si zapamatovali, jak vypadá. I kdyby měl nějaké nekalé úmysly, i po velmi krátkém očním kontaktu si je může rozmyslet.
Někdy máme pocit, že když budeme telefonovat (nebo dělat, že telefonujeme) – násilník si na nás netroufne. To je však častý omyl. Dotyčný totiž ví, že máte volnou jen jednu ruku a navíc jste zaměstnaní telefonováním a nevěnujete pozornost okolí – a ten, koho máte na mobilu, vám v dané situaci rozhodně pomoct nestihne, pokud útočník zaútočí.
Předvídejte
Kdybyste se měli bát, že vás někde někdo přepadne, nemohli byste ani vyjít z domu. Je však důležité předvídat nebezpečí v aktuální situaci. Jde za vámi člověk, který se vám nelíbí? Nechte ho, aby vás předešel, nebo sami změňte stranu ulice. Pokud je to možné, pohybujte se po místech, kde je víc lidí. Máte-li pocit, že vás někdo pronásleduje, klidně změňte směr chůze, abyste se dostali na místo, které je osvětlené, kde jsou další lidé nebo nasedněte do MHD, abyste ho setřásli. Bydlíte-li v lokalitě s větší kriminalitou, dopravujte se z večerních akcí autem nebo taxi, abyste se vyhnuli problémům.
Foto: Shutterstock, zdroj: Ladbible, NBCNews
Policista zastaví na silnici u prostitutky a ptá se jí autoritativně. Co tu děláte!?!
Ona se zamyslí a pak odpoví. To co vy. Ostudu rodině.
Ano psychologie je bezesporu důležitá,ale fyzická síla rovněž!!!!!!!To vím z vlastní zkušenosti!!!!!!!!!!!