Také vám připadá, že se banky v České republice opět utrhly ze řetězu? Nějakou dobu se zdálo, že budou konečně sekat dobrotu a být užitečné v tom, co je jejich úlohou, což znamená zhodnocování úspor a poskytování úvěrů, jenže opak začíná být pravdou.
Už to zase začíná
Pravdou je to, že za běžné služby se dnes v bankách typu České spořitelny, ČSOB nebo Monety prakticky neplatí. Znamená to, že vedení účtů, platební kartu a běžné transakce máte zdarma, respektive poplaceny z toho, že tyto věci využíváte. O poznání odlišnější je to ale v případě dnes tolik poptávaných složitějších služeb.
Klienti bank dnes hodně řeší například možnosti různých investic, jelikož vidí, že na spořicích účtech nebo termínovaných vkladech žádné terno neudělají a prakticky ani nepřekonají inflaci. To znamená, že se jim jejich finanční prostředky znehodnocují.
Všude přitom slyšíme, že je potřeba investovat. Známý bankéř Radovan Vávra potom veřejnost vyzval, aby šla do své kamenné banky a zde si zajistila příslušné investiční produkty. V zásadě je to dobrá rada, pokud by banky fungovaly ve prospěch klientů a nikoliv pro svůj vlastní. V reklamních kampaních vám sice budou tvrdit, jak moc jim záleží na vašem finančním zdraví, ovšem podívejme se, jaká je realita.
Poukázal na ní investor Pavel Fohler, který se podíval na ceník České spořitelny. “Rád bych přátelům doporučil, aby své úspory pravidelně zhodnocovali nákupem typu SXR8, BRK.B či IS04, IB01 třeba i u České spořitelny,” uvedl Fohler. Jím jmenované tituly jsou skutečně vhodné k ochraně financí a jejich zhodnocování.
Doporučit však Českou spořitelnu nemůže, protože poplatky jsou naprosto nehorázné. “Poplatky jsou mimo mé chápání. Alespoň na vybrané ETF dejte nulové poplatky. Zjednodušte radikálně ceník – to nedám ani já, natož nějaká babička,” napsal Pavel Fohler.
Přijdete o velké peníze
Pakliže by někdo chtěl aplikovat doporučovanou strategii postupných investic po malých částkách, byl by pro Českou spořitelnu doslova požehnáním. Za každou investici by totiž zaplatil poplatek ve výši 0,4 % z investované částky, ale minimálně 17 euro, tedy přibližně 425 Kč.
Stačí si uvést modelový příklad, abyste pochopili, že tady je něco špatně. Lidé si odkládají například 2000 Kč měsíčně. Pokud by provedli úkon s Českou spořitelnou, do samotného aktiva by šlo 1575 Kč a zbytek na poplatek za jednoduchý nákupní příkaz.
Čtěte také: Šibalové vysávají jeden bankovní účet za druhým. Přišli na nový trik, Čechům seberou všechny úspory
Asi by se s tím nedalo nic dělat, kdyby to takto měly všechny společnosti, které nabízejí tyto služby. V takovém případě by platilo, že zřejmě jde o férovou cenu za takovou službu. Jenže tak tomu není. Běžná cena za takový pokyn se totiž pohybuje v řádech nižších desítek korun. Některé firmy to potom dokáží dokonce zdarma. Je tedy na místě se ptát, proč Česká spořitelna zkouší na lidech vydělat takové částky.
Foto: Shutterstock