Bohužel se bankovní poplatky vrací v České republice ve velkém do hry. Menší banky sice na nějakou dobu způsobily, že na trhu fungovala konkurence a velké bankovní instituce se musely s účtováním vysokých poplatků přeci jen trochu uklidnit.
Peníze vyhodíte za poplatky
Teď to ale vypadá, že už jim nic nestojí v cestě je znovu zavádět a navyšovat. Nebude to už tak okaté a základní služby, jako je vedení účtu či posílání transakcí, bude za splnění určitých podmínek pravděpodobně nadále zdarma. Jenže společnost v Česku se posunula a chce využívat i pokročilejší služby, například ty investiční.
A tam to v případě velkých českých bank vypadá jako v nechvalně proslulých 90. letech, kdy si za každou drobnost účtovaly nemalé poplatky. Na celou záležitost upozornil investor Pavel Fohler, který si jako příklad vzal ceník České spořitelny, avšak velmi podobně je tomu také u dalších českých bankovních ústavů, jako je Komerční banka nebo ČSOB.
“Rád bych přátelům doporučil, aby své úspory pravidelně zhodnocovali nákupem typu SXR8, BRK.B či IS04, IB01 třeba i u České spořitelny,” napsal Fohler s tím, že vyjmenoval několik oblíbených titulů, do kterých se obecně doporučuje investovat, jelikož lze takto uchránit peníze před inflací.
Tímto způsobem však peníze klientů odtékají mimo bankovní systém, a to třeba ze spořicích účtů. Banka tak na nich už nemůže vydělávat standardním způsobem, tedy tím, že je bude půjčovat dále. Ovšem našla si způsob, jak přeci jen nepřijít zkrátka. Účtuje totiž tak vysoké poplatky, že se investování jen tak někomu nevyplatí.
“Poplatky jsou mimo mé chápání. Alespoň na vybrané ETF dejte nulové poplatky. Zjednodušte radikálně ceník – to nedám ani já, natož nějaká babička,” zhodnotil to Pavel Fohler. Vše doložil obrázkem z ceníku, ze kterého vyplývá, o čem je tady řeči.
Velká nepříjemnost
Pakliže byste si chtěli nakoupit nějaký ten cenný papír na evropské burze, budete platit poplatek 0,40 %, ale minimálně 17 euro, tedy přibližně 420 Kč. Je to tedy postaveno tak, aby tratili jak ti, kdo investují hodně, tak ti, kdo investují málo.
Na jedné straně máme člověka, který si chce takto odkládat třeba 2000 Kč měsíčně. Inu, celou pětinu z toho zaplatí na poplatku. Na straně druhé potom člověka, který chce jednorázově investovat třeba 1 milion korun. Ten na poplatcích zaplatí nepěkné 4000 Kč.
Čtěte také: Největší banka v Česku má problém. Klienti mohou přijít o všechny peníze
Dodejme, že existují společnosti, které vám peníze dokáží zainvestovat bez poplatku, případně za poplatek drobný, a to v řádu korun či nižších desetikorun. Tady je jednoznačně vidět, že bankám typu České spořitelny nejde o finanční zdraví klientů, jak rády deklarují, ale především o zisk. Není to totiž jediný takto přestřelený poplatek, který si zvesela účtují.
Foto: Shutterstock