Jak tenká hranice někdy může být mezi úspěchem a neúspěchem. Skvěle se to dá demonstrovat právě na České televizi, která se aktuálně zmítá ve velké krizi. Masivně ji opouštějí hlavní moderátorské tváře, což lze často kvitovat vzhledem k jejich práci, ale předně řeší problém důvěry ze strany diváků. Ti už ji do značné míry ve veřejnoprávní televizi ztratili, a tudíž se jim nechce ji nejen sledovat, ale především za ni platit.
Pořádně to přehnali
Do velkých potíží se dostává celý model veřejnoprávnosti, což ukazují zkušenosti z jiných zemí, kde dochází k jeho rušení a přechod na státní formu médií, které spadají přímo pod státní rozpočet a nejsou financovány ze strany občanů, byť nepřímo tomu tak stále je.
Pakliže by byla Česká televize potichu a sekala dobrotu, zřejmě by na ní ještě nějaký ten pátek nedošlo a její vedení mohlo nadále vesele hospodařit s přebujelým rozpočtem ve výši 7 miliard korun. Jenže ČT chtěla více, a tak rozjela nebezpečnou hru. Nejenže se jí podařilo téměř prosadit navýšení poplatku na 160 korun a navíc jeho navázání na inflaci, ale do toho se měl ještě rozšířit okruh poplatníků o ty, kdo teď nemají televizi, ale jsou připojeni k internetu.
To už ale spustilo obrovskou vlnu nevole, a to nejen ze strany veřejnosti, ale také odborníků. Hovořilo se dokonce o tom, že tu bude zavedena “daň z internetu”, protože reálně o nic jiného nešlo. Veřejné mínění nakonec způsobilo, že tento návrh v tomto roce neprošel a pravděpodobně spadne pod stůl i v tom příštím.
Už to stačilo
Ale co víc. Z České televize se tím stalo důležité veřejné téma, kterého se chopila opozice a přislíbila zrušení koncesionářských poplatků. Ano, lidé by v takovém případě neplatili ani korunu, na což mnoho z nich pravděpodobně uslyší. Z ČT by se tak stalo státní médium, jako se to přihodilo na Slovensku.
“Rozhodně s tím souhlasím. S Českou televizí jsem natolik nespokojen, že je to pro mě důležité téma. Dám hlas tomu, kdo to bude radikálně řešit,” říká pan Miroslav z Jihlavy. “Je přeci nehorázné platit za to jejich vysílání, kde je to samá lež.“
Čtěte také: V Česku náhle skončila oblíbená televize. Lidé už si své milované pořady nikdy nepustí. Je to velká rána
Pravdou je, že České televizi se po kvalitativní stránce svých pořadů příliš nedaří. Nedávno udělal průšvih moderátor Václav Moravec, kdy se ve vysílání nečekaně postavil proti zákonu zavádějícímu časový test na bitcoin. Okamžitě to tvrdě schytal nejen za odbornou neznalost, ale především za to, že se coby moderátor takto vyjadřuje.
Foto: Shutterstock
Já poplatky platit chci.
Přešlapy dělá každé médium.
Byl bych samozřejmě rád, kdyby ČT žádné nedělala.
Tohle, co se děje na netu, je ale hon na čarodějnice. Očerňování. Dehonestace.
A zestátnění ČT je řešení? Vždyť za státní firmy platíme všichni. Jejich fungování se hradí z peněz daňových poplatníků. Takže to řešení není.
Dobrej kokutek!
Poplatky jsou správně. Pokud bude ČT bez poplatků, bude státní a tudíž zneužitelná. A kdo ji bude platit? Zase my, diváci, ale skrz státní rozpočet. Tak co pořád řešíte?