Slova vládních představitelů minulý týden nenechávala nikoho na pochybách o tom, že se chystá něco velkého. Situace je natolik kritická, že je třeba zakročit. Zdálo se, že konečně přijde ten tolikrát skloňovaný a nikdy neuskutečněný totální lockdown, kdy by lidé zůstali zavření doma a mohli si jít maximálně jednou za pár dní nakoupit. Pochopitelně by nechodili ani do práce, s výjimkou profesí, bez nichž se neobejde kritická infrastruktura státu. Odborníci často zmiňovali, že pouze tato celková uzávěra na dva tři týdny je jedinou možností, jak z marastu v dohledné době vybřednout a nemocnicím ulevit.
Vláda se ale opět zachovala jako chytrá horákyně, která je však ve skutečnosti hloupá. Namísto toho, aby v kritické chvíli experty konečně poslechla, vymyslela vlastní zbastlené řešení, které je pro občany sice silně obtěžující, ve výsledku toho ale zase tolik nepřinese.
Povinné respirátory uvnitř budov jsou jednoznačně správnou věcí. Nutit ale lidi, aby nosili roušky či respirátory i venku, obzvlášť když se začíná dělat hezky, to je spíše z ranku neumětelství a snahy působit akčně. Ve výsledku ale lidé budou otrávení, venku roušky stejně nosit nebudou (ten, kdo chce, je nosí už dnes) a jen to oslabí jejich ochotu dodržovat další, skutečně potřebná opatření.
Omezení pohybu osob není v zásadě špatným opatřením a mělo by pomoci, jen ale ne v jeho současném provedení, které vypadá, že má obrovské množství výjimek a zvýhodňuje lidi, kteří mají dvě či více nemovitostí. Zároveň nijak neřeší mobilitu lidí za prací. Ačkoliv se to nemusí zdát, lidé každodenně cestují právě hlavně kvůli zaměstnání, a to nejen napříč okresy, ale i kraji. Tady opět platí, že bylo zapotřebí omezit i pracovní povinnost a nechat lidi jednoduše doma. Pak by takové opatření dávalo smysl.
Vláda se rozhodla řešit problematiku šíření koronaviru ve firmách a továrnách tím, že bude proplácet testy na pracovišti. Ty však v první fázi nebudou ani povinné. Jde tak jen o obezličku, jak ukázat, že se něco dělá v tomto směru, přestože jsme neměli odvahu na uzavření průmyslu, jak po tom volal i šéf odborů Josef Středula. Experti zmiňují, že samotestování ve firmách je nesmyslné, protože nebude prováděno správně a navíc ne všude. Určitý smysl mělo, jako doplňkové opatření, v předchozích měsících. Tehdy ho ale vláda nedokázala zavést. Teď už je příliš slabé a je na něj pozdě. Aby se neřeklo, zavře se aspoň část ještě otevřených obchodů, jejichž majitelům opět zbydou jen oči pro pláč, protože se opět nedočkali jediného zdůvodnění, proč by se tak mělo stát. Obzvlášť, když před deseti dny se měly jiné obchody naopak otevírat.
Nová opatření vyhlášení zprvu na tři týdny pravděpodobně nepřinesou kýžený efekt a nemocnice skutečně zkolabují. Bude tak možné říct, že je vláda obětovala proto, aby průmysl mohl jet nerušeně dál. V této věci přitom už není shoda ani ve vládě. Zatímco sociální demokracie chce na čas uzavřít i továrny, Hnutí ANO o tom stále nechce ani slyšet. Vkrádá se myšlenka, že se Andrej Babiš stále tak docela neoprostil od svých podniků a jejich osud mu zdaleka není ukradený, jak by podle litery zákona měl být. Přeci si kapr nevypustí rybník…
Foto: Shutterstock