V českých obchodech má převažovat české zboží. Nejde o žádné doporučení, ale jádro zákona, který včera prošel Poslaneckou sněmovnou a který zavádí povinné kvóty pro české potraviny. Odborníci jsou zděšeni, že něco takového mohlo projít. Vážně totiž hrozí skokové zdražení potravin i jejich nedostatek.
Nejenže se česká produkce má stát povinnou součástí nabídky obchodů, jejichž prodejní plocha přesahuje 400 metrů. To prakticky všechny obchody plní už dnes. Jde o to, že od příštího roku má podíl českého zboží v regálech dosahovat 55 % a postupně růst až na 73 % v roce 2028. Tehdy by tak dominantní nabídku obchodů tvořilo české zboží.
“Náš odhad je, že pokud by zmizela zahraniční konkurence, bude to znamenat skokový nárůst cen českých potravin o minimálně 15 procent,” řekl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza pro deník Blesk. Kvóty se týkají například vajec, medu, květáku, vepřového masa, řepkového oleje nebo mléka.
Ekonom Lukáš Kovanda upozorňuje na to, že tento zákon odskáčou především zákazníci. Důvody, proč se dovážejí potraviny ze zahraničí, jsou totiž dva. První spočívá v tom, že jinde dokáží zboží vyprodukovat levněji. Obchodní řetězce ho tak nakoupí a slevu vůči české produkci předají dále na zákazníka. Ten má tak možnost nakupovat levněji. Dalším důvodem, proč se mnohdy neprodává české, ale spíše zahraniční zboží, je ten, že toho českého není na trhu dostatek.
Zatímco první důvod tak povede k nárůstu cen v obchodech a lze se jen dohadovat, kolik to bude, ten druhý může způsobit, že v obchodech nebude dostatek zboží.
“Pokud se například v Česku v dané sezoně nesklidí dostatek květáku, nebude možné kompenzovat tento výpadek dovozem ze zahraničí. Zhoršená dostupnost nejen umocní tlak na růst cen, ale vznikne také černý trh, kdy budou některé z potravin dostupné podpultově,” říká ekonom Kovanda.
V důsledku zákona by mohl vzniknout i černý trh, na kterém bude zboží k dostání, ale vzhledem k ilegalitě takového obchodu opět za vyšší ceny.
Foto: Shutterstock