Otravný hmyz v kuchyni nebo ložnici není příjemný nikomu. Teď ale existuje další důvod, proč byste při typickém bzučení měli zbystřit. Vědci totiž přišli na to, že mouchy domácí jsou schopné přenášet a šířit onemocnění covid-19, jak dokládá studie Kansas State University a Agricultural Research Services.
Vědci v rámci svého experimentu mouchy vystavili viru a následně je nechali otestovat na infekčnost. Podobným způsobem potom testovali také vzorky odebrané z prostředí, které přišlo s mouchami do kontaktu. Tyto vzorky potom podrobili zkoumání v různých časech.
Ukázalo se, že přítomnost viru Sars-CoV-2 u much přetrvávala až 24 hodin po nákaze. Po stejnou dobu byl tento hmyz schopen přenášet chorobu po okolím prostředí. Potvrdila se také kontaminace vzorků odebraná z míst, kam moucha usedla.
Vzhledem k tomu, že se pokus odehrál v laboratorním prostředí, jsou podle vědců zapotřebí další studie, aby bylo možné přesně určit, zda mouchy mohou koronavirus šířit v přirozeném prostředí.
Vedoucí studie Juergen Richt uvedl, že motivací ke vzniku studie byla řada případů onemocnění koronavirem, kdy tito lidé nevěděli, kde se nakazili, ani se to nepodařilo dohledat. Dále dodal, že mouchy domácí jsou přitahovány biologickými tekutinami, které mohou být kontaminovány virem.
“Běžná moicha domácí může přenášet patogeny, které způsobují shigelózu, břišní tyfus, e.coli a choleru. Chorobotvorné látky se mohou přenášet buď chloupky na těle nebo skrz nohy. Takto se mohou dostat do potravy a na povrchy, na kterých moucha přistane,” uvádí Národní asociace pro zdraví životního prostředí (NEHA).
U jiných druhů hmyzu se schopnost přenášet koronavirus na lidi nepotvrdila, což naznačuje článek publikovaný v časopise Journal of Medical Entomology. Podle zjištění vědců by například komáři a pakomáři covid na lidi přenášet neměli, respektive pravděpodobnost takového přenosu je velmi nízká.
Foto: Shutterstock, zdroje: Parasites and Vectors, Journal of Medical Entomology, NEHA