Koronavirová krize se podepsala také na hospodaření holdingové společnosti PPF, kterou do svého nedávného skonu dominantně ovládal Petr Kellner. Ještě za jeho života se ale některé podniky společnosti dostaly do nepříjemných problémů.
V případě PPF jsme byli zvyklí každoročně sledovat rekordní zisky. To se však tentokrát nekoná. Za loňský rok totiž společnost skončila v masivní ztrátě dosahující 7,42 miliardy korun, jak vyplývá ze zveřejněné zprávy o hospodaření. Velký podíl na tom mají především asijské operace, kde je PPF jedním z největších poskytovatelů spotřebitelských úvěrů. Poptávka po nich se ale v pandemickém roce propadla. Někteří experti poukazují na to, že problémy měla firma zejména v Číně už před vypuknutím pandemie. Padly tak například plány na uvedení úvěrového byznysu na burzu v Hong Kongu.
Problémy PPF v Číně jsou spojeny jak s ochlazením spotřebitelského chování v zemi, tak zřejmě koncem česko-čínského přátelství. V loňském roce proběhla například cesta předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan, což Čína komentovala velmi agresivně. PPF se snažila zamezit už cestě Vystrčilova předchůdce Jaroslava Kubery, který už ji neuskutečnil, protože zemřel na srdeční selhání. Podle jeho rodiny čelil extrémnímu tlaku.
Právě teď by PPF potřebovala svého otce zakladatele ze všeho nejvíce. Pro Petra Kellnera byly podobné problémy obrovskou výzvou a jistě by se s nimi přinejmenším pokusil popasovat, jak nejlépe by dovedl.
V současné době je ale PPF společností řízenou manažery, nikoliv zakladatelem. Vedení tak může chybět potřebný drajv a motivace řešit problémy na samotné hranici možného.
Z pohledu vysoké ztráty může být pro PPF klíčové dotáhnout obchod s Moneta Money Bank, které chce firma prodat svá aktiva v podobě Air Bank a Home Creditu. Obchod už je těsně před uzavřením, ale některým akcionářům se nelíbí, že PPF své aktivity prodává příliš draze a dostane za to majoritu v Monetě.
Foto: PPF