Mnozí si mysleli, že jde o opožděný aprílový vtípek, jenže není tomu tak. Ano, v Evropě skutečně dochází k naprostému opaku toho, co se očekávalo. Namísto zavádění 4denního pracovního týdne, který by dával velmi dobrý smysl, sahají někteří zaměstnavatelé po prodloužení běžného pracovního období, a to rovnou na šest dní.
Nepěkné nařízení
Řecko si nově schválilo, že zaměstnavatel bude moci zaměstnancům nařídit práci 6 dní v týdnu. Názory na výklad nového zákona se různí. Podle jedněch budou muset zaměstnanci souhlasit, další to ovšem vidí pesimističtěji a domnívají se, že pravomoci firem budou skutečně široké.
Přidání jednoho dne práce pochopitelně nebude jen tak. Zprvu se počítá s tím, že takový zaměstnanec dostane v sobotu 40procentní příplatek k základní mzdě. Podle některých názorů to ale není dostatečné a různým firmám se to stále vyplatí, jelikož platy v Řecku jsou dlouhodobě velmi nízké.
Podle ekonoma Lukáše Kovandy jde o cestu, jak tamní firmy zvyšují svou produktivitu a konkurenceschopnost, když toho nejsou schopny dosáhnout inovativnějšími metodami. “Zaváděný řecký šestidenní pracovní týden dobře ilustruje úskalí eura. Řekové chtěli německy pevnou měnu, jenže nejsou tak produktivní jako Němci. Takže to nějaký čas lepili dluhem. Teď už lepit nemohou, takže musí víc makat,” konstatoval ekonom.
Jak dopadneme tady?
Jde o poměrně smutný vývoj. Zatímco v některých vyspělých zemích se koketuje s tím, že by se pracovní týden zkrátil na pouhé čtyři dny, jelikož produktivita práce je v nich velmi vysoká a očekává se, že by po tomto kroku příliš neklesla, a naopak by se pomohlo ještě více snížit nezaměstnanost, je třeba mít na paměti, že existují i země, kde je to úplně jinak.
Čtěte také: Důchodci v Česku zpět do práce. Stát pro ně připravuje zaměstnání
Je přitom velkou otázkou, na kterou stranu se přikloní Česká republika. Není to totiž vůbec jasné. Ekonomika v posledních letech hapruje a očekávaný pokles automobilového průmyslu může zemi uvrhnout do skutečně dlouhé krize. Může se tedy stát, že namísto pozitivnějšího vývoje nakonec spadneme na stejnou stranu, kde je dnes Řecko, které se drásá z dlouhého krizového období a ještě mu to nějakou dobu potrvá. Je možné, že v Česku tato etapa teprve začne.
Foto: Shutterstock
Já bych nechala při starém 5 pracovních dnů v týdnu. Možná bych pátek zkrátila do 12.00 hod.
To stačí pouze 4s,5 dní tidnu
Lidí co opravdu makaj toho mají za 5. Dní plné zuby.Sou rádi že v So ,Ne spočinou.A nedej bože když mají zahradu a zviřectvo.Jsou rádi žesi doma něco vypestuji,vychovají.Když je všecko v česku kurva drahý,a člověk v práci nedosáhne ani na půlku pruměrneho platu.A vladní pakaž se směje a vymyšlí co ještě zdrazit a udělat aby mohly posílat peníze a zbraně na Ukrajinu.Takhle válka neskončí nikdy.přeji aby tam něco bouchlo a srovnalo to UK a Rusko se zemí a byl by klid.!!!
Máš úplnou pravdu. Lidi makaj jako blbý a stejně je to furt málo.
S touto vladou bych spíš očekával Řecký scénář. Zvýšení produktivity práce inovacemi nebo výrobou finálních výrobků se počítat nedá. Zbývají nám jen montovny, sklady a výroba komponentů pro Němce. To není jako dříve, kdy jsme dodávali celé průmyslové a potravinářské celky. Dokázali jsme vyrobit atomové elektrárny, hutní, potravinářské a průmyslové podniky. U nás bereme za hodně prace mizerně mzdy. Z naší otrocké práce profitují v zahraničí. Naší levnou elektrickou energii kupujeme draho na burze. Máme nízké mzdy a vysoké ceny. O to co vyděláme nás vláda z poloviny obere. Věřím že by chtěli aby se za mizerné mzdy pracovalo 6 dnů v týdnu. Jde o to co si ještě necháme líbit.
Takto to skrytě probíhalo a probíhá v některých firmách už dnes. Pracovalo se dobrovolně, povinně v sobotu a i v neděli. Sice za příplatky, ale nikdo si nedovolil nepřijít. To by přišel o odměny a prémie za celý měsíc. Dělalo to velkou část mzdy. Oni si s tím zaměstnavatelé umí v případě potřeby poradit.
Co to na nás zkoušíte ?! Nehapruje naše ekonomika, ale ekonomika EU, která sama nic neprodukuje a dává jen z HDP a tedy z daní, co vydřeli lidé v členských zemích. Jejich penězi jsou upláceni přehnanými královskými platy a poté doživotními výsluhami poslanci tzv. Evropského parlamentu, který ovšem nemá žádnou zákonodárnou moc a dělají jen lakmusový papírek a prodloužené prsty pro zákony nikým nevolené Evropské komise. Dále se podílíme samozřejmě na nákladech na mrakodrapy úředníků a personálu v Bruselu, Štrasbuku a v Lucemburku. Toto, a našly by se samozřejmě další věci, které dobrovolně povinně platíme, jsou ovšem “naše” náklady, takže nám EU údajně “dává” z našich peněz více než posíláme. Kromě toho si v ČR platíme po celé zemi celý ansámbl zbytečných, na programech EU přisátých “pracovníků”, například posuzovatele náležitostí žádostí o dotace, které pak jdou někdy na zbytečnosti, někdy na věci, které bychom si normálně pořídili ze svých peněz bez posílání do EU a zpět k použití s jejich milostivým dovolením, a mnohdy do kapes soukromých firem, nejen do nějakého Čapího hnízda. EU je postavena
na zničení ekonomické samostatnosti kolonizovaných zemí a obsazení jejich trhů. Díky povinnému plnění požadavků EU máme zdevastovaný průmysl i zemědělství, aby byla vytvořena ekonomická závislost ve prospěch zemí, které mají údajně
pak větší ekonomickou efektivitu. Pokud tedy u nás něco hapruje, pak je to obzvláště silně především současná patolízalská vláda, která plní do puntíku požadavky EU, aniž by cokoliv dělala proti vyvádění dividend z naší ekonomiky zahraničními firmami a přestala ničit české firmy i občany prodáváním energií za hubičku přes Lipskou burzu. Věřím, že pokud by někdo přišel s požadavkem, aby naši mizerně placení občané pracovali na tento systém dokonce ještě šest dnů v týdnu, že toto by už zvedlo všechny k tomu, aby řekli dost