Špičkoví čeští vědci dali hlavy dohromady a zveřejnili takzvanou Výzvu vědců. V té apelují na občany, aby začali brát koronavirus skutečně vážně a nabídli realistické scénáře toho, co nás čeká.
Podle vědeckých kapacit je situace kritická. V pondělí 12. října byl zaznamenán rekord v nově hospitalizovaných případech, který dosáhl téměř 400. Od začátku září kopíruje vývoj epidemie zcela přesně exponenciální křivku. Exponenciálně přitom roste rovněž počet těžkých případů, stejně jako počet nakažených zdravotníků. To podle vědců znamená, že opatření zavedená od začátku září nefungovala nebo spíše nebyla správně dodržována.
Výhled není vůbec pozitivní
Podle podepsaných vědců téměř jistě uvidíme přetížení zdravotnického systému. V případě menších nemocnic nastane v řádu několika dní, v případě těch velkých potom v průběhu několika týdnů. Vlivem toho dojde přinejmenším k omezení standardní péče.
Vědci počítají s tím, že do konce roku zemře na Covid-19 od 5000 do 15 000 lidí. Hodně přitom bude záležet na tom, jakým způsobem budou nová opatření dodržována, případně jak se lidé budou chovat i mimo tento zákonem vymezený prostor, tedy zda se budou scházet ve svých bytech apod.
Vědci se vážně obávají toho, že Česká republika bude následovat italský nebo newyorský scénář. Tedy, že lékaři budou postaveni před volbu, o koho se ještě mohou kvalitně postarat a komu poskytnou jen omezenou péči.
Apel českých vědců na občany:
- Zaveďte osobní lockdown. Mezi lidi vycházejte jen v nejnutnějších případech – například péče oblízké. Neshlukujte se. Minimalizujte fyzický kontakt se všemi lidmi mimo vaši domácnost.
- Pokud musíte výjimečně mezi lidi, noste roušku přes nos a ústa ve všech vnitřních prostorách a venku v místech, kde nemůžete od všech ostatních lidí udržet vzdálenost dva metry. Virus se šíří hlavně v kapénkách a po jejich vysušení ve formě aerosolu (miniaturních částečkách poletujících volně vzduchem). Kontakt s nimi je třeba zastavit buď vzdáleností nebo kusem látky.
- Berte situaci skutečně vážně, nevěřte dezinformačním webům a konspiračním teoriím, které riziko zlehčují či popírají.
- To, co uděláme či neuděláme teď, rozhoduje o tom, kolik lidí bude za měsíc vážně nemocných nebo bude umírat – nehrajme ruskou ruletu s osudem našich blízkých.
Mezi signatáři výzvy vědců jsou biochemik Jan Konvalinka, epidemiolog Petr Stejskal, částicový fyzick Vojtěch Petráček, jaderná inženýrka Dana Drábová nebo datový vědec Petr Ludwig.
Foto: Freepik