Mohlo by se zdát, že se lidská evoluce zastavila v současném stádiu a že člověk jako takový už se dále nerozvine. Podle všeho je to ale jen obelhávání sama sebe o tom, že jsme dosáhli nejvyššího stupně rozvoje, což je běžným klamem jakékoliv civilizace. Vědci na to ale mají trochu jiný názor a nyní ho dokázali konečně podložit překvapivým nálezem. V časopise Journal of Anatomy byla publikována studie, která dokládá, že evoluce člověka ještě neskončila, ba právě naopak.
Už jeden ze tří lidí a trend pokračuje
Důkazem má být především jedna tepna v ruce, které byste si za normálních okolností asi nevšimli. Jenže takzvaná arteria mediana se u dospělých lidí začala objevovat až v 19. století. V době embryonálního vývoje je přitom tato tepna velmi důležitá. Zabezpečuje totiž transport krve do předloktí a ruky. S postupem však tuto funkci nahrazují jiné tepny a arteria mediana se postupně vytrácí. V posledních letech však vědci zjistili, že stále více lidí má tuto tepnu i v dospělém věku.
Studie dokládá, že v současnosti má tepnu přibližně jeden ze tří lidí, byť to může být ještě více. Vědci chtějí v této studii pokračovat ještě přinejmenším dalších 80 let. V současné době je totiž lékaři arteria mediana v dospělém těle považována za abnormalitu. Pakliže jí ale bude mít více než polovina lidí, abnormální nebude už vůbec a naopak se stane součástí lidské anatomie.
Lidé se mění více než dříve
V případě podobných změn se ve vědecké obci mluví o mikroevoluci. Ale navzdory tomu, že tato změna je malá, odborníci se domnívají, že v současné době postupuje evoluce rychleji než například před 250 lety. Za významnou změnu by se považovalo například to, kdyby se lidem mezi rukami a trupem vyvinula blána, díky které bychom dokázali létat. Zatím se však nezdá, že by se to mělo v nejbližší době stát.
Pokud jde o zmíněnou tepnu, podle studie ji v roce 1880 mělo v dospělosti pouhých 10 % lidí, v případě lidí narozených ve 20. století ale už 30 %. Podle vědců může jít o změnu v genetické informaci a v roce 2100 už by tepnu měli mít úplně všichni nově narození jedinci.
Zatím přitom není známo, jakou výhodu by tepna měla představovat. Ale nikdo si zřejmě nebude stěžovat na to, že se mu ruce prokrvují trochu více.
Kromě této změny pozorují vědci také další odchylky od minulosti. Stále více lidí se rodí bez zubů moudrosti, další mají navíc drobné kosti v koleni nebo v páteři.
Foto: Adobe Stock