Dosud platilo jednoduché pravidlo. Když vláda navrhla rozpočet, z pravicového spektra se ozývaly hlasy, že je příliš rozhazovačný. Naopak z levicových lavic, zejména pak od komunistů, zněly požadavky na navýšení výdajové stránky rozpočtu, ať už na sociální dávky, platy státních zaměstnanců nebo na důchody. Tedy takzvaně pro lidi.
Předčasné volby jako strašák
Málokdo tak očekával ze strany komunistů problémy, když vláda Andreje Babiše navrhla letošní rekordní schodek 300 miliard navýšit na ještě rekordnějších a už zcela bezprecedentních 500 miliard korun. Ostatně, kdovíjaký problém s tímto číslem neměly tentokrát ani pravicové strany s tím, že výjimečná doba si žádá výjimečných řešení. Ty ho však nepodporují zejména proto, aby se vůči vládě vymezily, nikoliv z principiálních pozic.
Když Babiš dorazil za předsedou komunistů Vojtěchem Filipem na v podstatě formální jednání, kdy očekával jednoznačný souhlas této strany pro svůj návrh, dostal překvapivě košem. Filip mu řekl, že 500 miliard je moc a že podpoří maximálně 450miliardový deficit. Menšinová vláda tak aktuálně pro svůj rozpočet nemá ve sněmovně dostatek hlasů, protože je při hlasováních podporována právě poslanci KSČM.
“Pokud to Sněmovna neschválí, nebudeme mít peníze ani pro obce, těch 12,8 miliardy,“ řekl Babiš. Ten vnesl do hry také možnost předčasných voleb, které je však nutné vnímat především jako pohrůžku pro komunisty. Ti na rozdíl od posilujícího Babiše nemají při současných preferencích jistý opětovný vstup do sněmovny.
Projedená budoucnost
Jakkoliv to ale možná nakonec dopadne jinak, momentálně se zdá, že nejzodpovědnější rozpočtovou politiku razí právě KSČM, byť je to pochopitelně velmi zjednodušené.
Pokud jde o samotnou vládu, ta jakoby propadla rozhazování, kdy už nepočítá po jednotkách nebo desítkách miliard, ale rovnou po stovkách. Už schodek 300 miliard byl pro státní kasu do budoucna obrovským zásekem, ze kterého bychom se vzpamatovávali hodně dlouho. Rázem je ale ve hře téměř dvojnásobek, aniž bychom tušili, na co všechno jsou tyto prostředky vlastně potřeba. Podle obecných vyjádření vlády na pomoc firmám a občanům, ale pro ně pomoc vázne, nedosáhla ani stovky miliard, a situace už se pomalu uklidňuje, což jim umožňuje postupný návrat do starých kolejí.
Jistě, může přijít druhá vlna koronaviru a tehdy by navýšení schodku dávalo smysl. Proč se k němu ale uchylovat ve chvíli, kdy to stále ještě vypadá, že tu zatáčku můžeme docela slušně vybrat. Co budeme dělat na podzim, kdy koronavirus skutečně znovu udeří? Navýšíme schodek rovnou na 1000 miliard?
Pokud se i nadále bude házet stovkami miliard jakoby se nechumelilo, hrozí katastrofální následky. Jen obsluha takového dluhu bude stát značné peníze, neřku-li jeho splácení.
Foto: KSČM