Leckdo se dnes pozastavuje nad tím, jakým způsobem byl ze své funkce odstaven ministr zdravotnictví Roman Prymula, považovaný za jednoho z největších expertů v epidemiologii, které má Česká republika k dispozici a navíc osobu, jež ze své pozice řídila veškerá protiepidemiologická opatření. Přitom stačila jediná fotografie Prymuly, kterak bez roušky vychází z restaurace, jež měla být zavřená. Jistě, jako symbol nic moc. Ale premiér Andrej Babiš na své poměry zareagoval nebývale razantně a ministra okamžitě vyzval k rezignaci. Ten odmítl, a tak ho Babiš odvolá. Oproti tomu další účastník a iniciátor schůzky, Jaroslav Faltýnek, přišel jen o symbolickou funkci v podobě 1. místopředsedy hnutí ANO. Ve vlivné roli šéfa poslaneckého klubu zůstává.
Komunisté měli odejmout podporu vládě
Už krátce po celém incidentu se začaly ozývat hlasy upozorňující na podezřelé pozadí kauzy. Například, kde se na místě vzali pohotoví fotografové? Proč byly kompromitující materiály odhaleny až v pátek, když byly pořízeny ve středu v noci? Nebo, jak je možné, že Prymula neuposlechl Babiše a nerezignoval?
Deník Mix24.cz získal možné vysvětlení celé situace, které mu poskytl zdroj blízký vládní sociální demokracii. “Na Prymulu se to ušilo. Miloš Zeman směřoval k tomu, že nechá padnout Babiše a postaví si zase svou úřednickou vládu. Jejím předsedou se měl stát právě Roman jako nejdůvěryhodnější osoba pro vyřešení krize,” prozradil zdroj, který z pochopitelných důvodů nechce být jmenován.
Klíčem k pádu vlády se měli stát komunisté, kteří se po nepovedených krajských volbách nacházejí ve stavu klinické smrti a přitom Babišovu vládu drží u moci. Pokud by svou podporu odvolali, neměla by vláda při vyvolaném hlasování o důvěře dost hlasů. “Zeman si pojistil i Okamuru, aby Babišovi nepomohl,” tvrdí zdroj. Dá se předpokládat, že ODS, Piráti, KDU-ČSL ani TOP 09 by vládu ANO a ČSSD u moci nedržely.
Zemanovi se přes Babiše nedaří prosadit své záměry
Vláda Andreje Babiše by tedy padla. Jenže co dál? Většinu by dohromady nikdo nedal. V ten moment by přišla hvězdná chvíle Miloše Zemana, který by si až do voleb na podzim příštího roku najmenoval svou vlastní úřednickou vládu. Celé by to do sebe skvěle zapadlo, protože premiérem by se stal Roman Prymula coby tvrdý voják, který národ provede těžkou dobou. “Celé by se to neslo v duchu, že teď není čas na politikaření, ale na to, aby vládli odborníci,” vysvětluje zdroj. To je krédo, na které velká část občanů stále slyší a navíc Babiš má máslo na hlavě, protože epidemii ukázkově podcenil.
Ale proč by vlastně Miloš Zeman házel přes palubu svého dosavadního oblíbence kromě jistě lákavé možnosti vytvořit si naposledy vlastní vládu? “Babiš mu nejde na ruku. Odmítá se zbavit Koudelky z BIS a moc se netváří na to, že by tu nové jaderné bloky měli stavět Rusové nebo Číňané,” naráží zdroj na velký zájem prezidenta nebo spíše jeho nejbližšího okolí. Prezident Zeman také Babiše už nepovažuje za perspektivní politickou figuru, když se ukazuje, že po příštích volbách pravděpodobně nebude schopen sestavit vládu. Rozhodl se ho proto chladnokrevně odepsat.
Rychlá akce s nejistým výsledkem
Když se to premiér Babiš dozvěděl, nezbývalo mu, než se Prymuly co možná nejdříve zbavit a pokud možno ho přitom zdiskreditovat. A tak vznikla šaráda s popíjením v uzavřené restauraci. Vysvětluje to také nečekané angažmá Jaroslava Faltýnka, pravé Babišovy ruky pro špinavou práci.
Nutno dodat, že tato partie ještě zjevně nedospěla ke svému konci. Miloš Zeman rozhodnutí o novém ministrovi odložil seč mohl a získal týden času. Roman Prymula zatím ve svém úřadu zůstává. Je možné, že se prezident pokusí svůj tah zahrát i ze složité pozice. Ve skutečnosti to pro něj může být příhodná záminka, jak puč zahájit.
Pro pořádek uvádíme, že informaci se nepodařilo ověřit z druhého zdroje. Proto je text zařazen mezi komentáře a nabízí možný pohled na to, jakým způsobem se události odehrály.
Foto: hrad.cz