
Těžko říct, proč tomu tak je, ovšem nejrůznější organizované skupiny si vybraly Českou republiku jako jeden z hlavních cílů svých pokusů o to, připravit lidi o jejich celoživotní úspory. Bohužel už byla zaznamenána celá řada případů, kdy se to povedlo.
Lze přijít o velké peníze
Kdyby přitom šlo jen o jeden typ podvodu, dalo by se na to veřejnost připravit. Jenže metody se neustále mění a především vylepšují. Rozpoznat pokus o toto šibalství tudíž může být obtížné i pro ty, kdo jsou finančně gramotní a ve věcech se vyznají.
Jenže když vám najednou volá číslo, které se tváří třeba jako Air Bank nebo Česká spořitelna, a na druhém konci vás domnělý bankéř perfektní češtinou varuje, že si na vás někdo chtěl vzít úvěr, můžete se velmi rychle dostat do úzkých a předat i nechtěné informace a údaje.
“Rozšiřuje se nový typ podvodu – výzvy k zaplacení falešných pokut prostřednictvím falešného Portálu občana,” uvedla Česká spořitelna ve varování před dalším typem podvodu.

Je to nepříjemné
To vám zkrátka přijde výzva k zaplacení jakési pokuty. Už jen stav, že člověk někde něco provedl a dluží peníze, obvykle zamezí racionálnímu uvažování a může vést ke zbrklosti. Nejde přitom jen o to, že někam převedete relativně malou částku. Jde spíše o to, že se jakoby přihlásíte do Portálu občana, který je ovšem nafingovaný, a organizovaná skupina tak okamžitě získá vaše údaje.
Je přitom paradoxní, že stát neustále nutí občany, zejména potom důchodce, aby využívali digitální prostředky. Třeba důchod už jim v hotovosti vyplatí jen za poplatek. Jenže kdo má účet, může také snadno přijít o peníze na něm uložené.
Čtěte také: Stát zkontroluje, kolik máte peněz na účtu. Pokud to bude moc, můžete o peníze také přijít
Vlastně nikdo příliš neví, co si s tím počít, jelikož policii se v tomto směru příliš nedaří tyto skupiny potírat, jelikož dost možná operují ze zahraničí. A tak je třeba být zkrátka neustále obezřetný a vše zpochybňovat, jakkoliv se to tváří důvěryhodně.
Foto: Shutterstock