Čínská společnost Evergrande včera neuhradila úroky z řady svých dluhopisů. Jde přibližně o 83,5 milionu dolarů, což by za jiných okolností pro tento gigantický moloch bylo něco jako “plivnutí”. Skutečnost, že teď tyto prostředky nemá, dokládá, do jak obrovských problémů se dostala. Šance, že definitivně zkrachuje, se každým dnem zvyšují.
Evergrande je největším čínským realitním developerem, který drží i jedno nelichotivé prvenství. Jde o nejzadluženější firmu na celém světě. Její závazky přesahují 300 miliard dolarů. Donedávna to nikoho příliš nezajímalo, protože Evergrande představovalo symbol raketového realitního boomu v Číně. Zdálo se, že financování na dluh je posvěceno Čínskou komunistickou stranou ve snaze zajistit rychlý rozvoj všech regionů země. V posledních měsících se ale situace změnila a v Číně přituhly regulatorní poměry. Komunističtí potentáti si možná uvědomili, že velká spousta firem financujících se na astronomický dluh, může ohrozit ekonomickou stabilitu celé země.
Zdá se, že jako první to odnese právě Evergrande. Ačkoliv analytici stále spekulují o tom, zda čínská vláda nakonec nezasáhne a firmu nezachrání alespoň tak, že bude možné dokončit miliony rozestavěných bytů, za které jejich budoucí majitelé už zaplatili, odpovědní představitelé zatím mlčí.
Naopak, deník Wall Street Journal přinesl informaci, že čínské úřady vydaly pokyn lokálním vládám, aby se připravily na krach Evergrande. A zjevně dobře vědí, že to nebude jen tak. V pokynu je možné najít věty jako “připravte se na možnou bouři”. Místní vlády mají po krachu včas zasáhnout, aby předešly masivním nepokojům a zmírnily negativní dopady na ty, kdo si od firmy koupili byty, ale jen tak je nedostanou, a také na širší ekonomiku, kdy se počítá s významným nárůstem nezaměstnanosti. O práci přijdou nejen stovky tisíc zaměstnanců Evergrande, ale hrozí také krachy subdodavatelů této firmy. Otřes lze očekávat také v bankovním sektoru, který developera masivně financoval.
Místní úřady dostaly za úkol sestavit speciální týmy, které prozkoumají pozadí operací Evergrande ve svých regionech a naváží kontakty s dalšími developery, kteří by mohli výstavbu po Evergrande převzít. Zároveň už se sestavují zásahové týmy, které mají přijít ke slovu, pokud by propukly masové protesty.
Foto: Shutterstock
Jestli se ti naši blbečkové z demohnoje myslí, že je to položí, moc se mýlí…Ti si udělají pořádel do 3 dnů…