V České republice existuje jen velmi málo tabu témat. Jsme poměrně otevřenou společností, která nemá problém bavit se o čemkoliv. Výjimky se ale přeci jen najdou. Jednou z nich je to, kolik vyděláváte. Jen se zamyslete. Komu jste řekli, jakou máte mzdu? Dost možná jste v tom mlžili i před těmi nejbližšími.
Platy jsou ošemetné
Je otázkou, proč tomu tak je, ovšem jde o převládající fenomén. Málokde se o platech mluví veřejně. Naopak, velká část firem vám už v pracovní smlouvě dá jasně na srozuměnou, že v žádném případě si v tomto ohledu nemáte pouštět pusu na špacír. Společnost totiž pochopitelně ví, že by to mohlo zadělat na nepěkné problémy.
Někoho ale napadlo, že by tomu mělo být jinak. Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá novelu zákoníku práce a jednou z největších změn má být právě transparentní odměňování zaměstnanců na určité pozici.
Pokud pracujete například jako marketingový specialista v nějaké korporaci, můžete požádat o to, aby vám bylo sděleno, jaký je průměrný plat na této pozici. Je možné, že stejnou pozici zastávají desítky lidí a dozvíte se tak skutečně jen zprůměrované číslo, na kterém potom můžete nějakým způsobem stavět. Lze navíc požádat o ohodnocení mužů a žen na pozici zvlášť.
Rozdíly v práci existují
Existují ale i malé firmy, kdy na jedné pozici pracují třeba jen dva nebo tři lidé. Pokud jeden z nich požádá o to, aby mu zaměstnavatel odhalil průměrnou mzdu na dané pozici, v podstatě se jednoduše dozví, kolik bere kolega.
Přitom je třeba si říct, že málokde jsou lidé i na stejných pozicích odměňováni stejně. Stát by to podle všeho rád změnil. Pokud se totiž dozvíte, že berete méně než ostatní, musí vám zaměstnavatel také říct, proč tomu tak je. Pakliže by to udělal nedostatečně, budete mít možnost domáhat se dorovnání.
Čtěte také: Zaměstnanci v Česku jsou nahraní. Za svůj plat si koupí mnohem méně, už to prasklo
Zaměstnavatelům se něco takového pochopitelně nezamlouvá, jelikož tak v podstatě ztratí možnost odměňovat to, jak je daný člověk pro firmu důležitý, případně zohledňovat nejrůznější nuance. Málokterý zaměstnanec si přitom objektivně připustí, že dělá třeba méně než kolega, a dusno ve firmě se bude dát krájet.
Foto: Shutterstock
Pokud firma zdůvodní menší odměnu, nevidím v tom problém. Pokud se to dotyčnému nebo dotyčné nebude líbit, může své kvality ukázat tam, kde si jich budou více cenit. Za mě OK!
Je správné,že se to zveřejní. Někteří šéfové měli své favoritky které “dřeli jak koně”. Pak měla odměny statisícové, za to, že v sobotu objednala letenky! Nebyl to jediný případ stalo se to pravidlem, že měli někteří svoje kurvy na výplatní listině.