Věda nám dává nové poznatky nejen pro zlepšení kvality života, ale i pro potenciální přežití v extrémních situacích. Když hrozí jaderný výbuch, může mít správný postup rozhodující vliv na přežití. Nová studie se zaměřila na to, jak se zachovat při jaderném výbuchu a jaké jsou kritické body přežití.
Jaderná exploze a její důsledky
Jaderná exploze je devastující silou, která vyhlazuje život na zemi. Ve studii publikované ve vědeckém časopise Physics of Fluids se vědci zaměřili na situaci, kdy se jaderný výbuch stane ve velkoměstě. Tři zóny okolí výbuchu jsou zóna těžkého dopadu, kde je vesměs vše vymazáno z povrchu. Středního poškození, kde robustní betonové budovy mohou ustát výbuch a lidé mají šanci na přežití. A zóna lehkého dopadu, kde jsou lidé většinou lehce zranění a šance na přežití jsou vysoké.
Tlaková vlna a její efekt
Podle studie je pro lidi v zóně středního poškození největším nebezpečím vysoká rychlost proudění vzduchu, zvláště v těsných prostorách budovy. Tlaková vlna se může odrážet od stěn, lámat se za rohy a procházet domem rychlostí dostatečně silnou na to, aby člověka odhodila. Síla může dosáhnout osmnácti násobku hmotnosti lidského těla.
Přežití v budově: kde se schovat
Studie také identifikovala kritická místa v budovách, kterým je nutné se vyhnout, a místa, která jsou vhodná pro úkryt. Klíčem k přežití je najít bezpečné místo, které není vystaveno tlakové vlně, a zůstat tam až do příchodu záchranných pracovníků.
Přehledně: kritické body přežití
- Buďte si vědomi rizika jaderného výbuchu a tlakové vlny.
- Identifikujte bezpečné místo pro úkryt v budově, které není vystaveno tlakové vlně.
- Zůstaňte na tomto místě až do příchodu záchranných pracovníků.
- Vyhýbejte se místům, která jsou vystavena tlakové vlně.
- Nezapomeňte na riziko následné otravy radiací.
Úcta k životu
Ačkoli se nám může zdát přemýšlení o jaderném výbuchu děsivé až absurdní, věda má odpovědnost zkoumat a připravovat se na nejrůznější situace. Neboť nejdůležitějším aspektem je úcta k životu a snaha o jeho zachování. Autoři studie doufají, že jejich zjištění nikdy nebude třeba využít v praxi. Ale pokud by k tomu došlo, jejich práce může zachránit životy a minimalizovat škody způsobené jaderným výbuchem. Konečným cílem je pak pracovat na tom, aby k takové situaci nikdy nedošlo.
Foto: Shutterstock, zdroj: Insider, DailyMail, UniversityofNicosia