Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček vždy působil dojmem poslušného technokrata, jehož největší předností není vize, ale výkonnost. Sám na odiv dával skutečnost, že spí jen pár hodin denně a vstává kolem čtvrté ranní. Snad i to ho v očích premiéra Andreje Babiše opravňuje k tomu, aby dlouhodobě spravoval hned dvě velmi náročná ministerstva.
Pro některé kritiky Babišovy vlády navíc Havlíček představoval vlídnou tvář, která je pragmatická a dá se s ní dohodnout. Jenže se zdá, že dvojministrovi jeho obrovská moc zachutnala a v poslední době činí kroky, které jsou zájmům České republiky velmi vzdálené. S obavami na ně podle zákulisních informací hledí i Andrej Babiš. Začíná totiž poznávat rysy, které jsou mu povědomé a vidí politiku hájící zájmy Hradu. Havlíček přitom ví, že teď už si to může dovolit, protože dvojitého ministra premiér půl roku před volbami odvolá jen obtížně.
Když už se zdálo, že vláda Andrej Babiše odloží stavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany na neurčito a nebude podnikat žádné další kroky, kromě kosmetického ujišťování, že nový blok potřebujeme, vložil se do hry právě Havlíček, který začíná hrát sólově, pochopitelně s výraznou podporou ansámblu Miloše Zemana.
Ministr Havlíček v podstatě sám rozhodl o tom, že do tendru přizve ruský Rosatom, ačkoliv s tím nesouhlasí bezpečnostní složky státu. Proč si je tedy Česko draze platí, když potom technokratický ministr řízený kdovíkým od stolu rozhodne, že tu riziko nevidí? Svůj záměr si přitom nenechal schválit vládou, natožpak Poslaneckou sněmovnou a o věci neinformoval ani vládního kolegu, ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka.
Premiér Andrej Babiš se vůči libovůli svého ministra neozval. Potřebuje totiž Miloše Zemana po parlamentních volbách a také nechce působit, že nemá situaci pod kontrolou. Přesně tak tomu ale je. Zeman ho vmanévroval do pasti.
Když se proti Havlíčkovu postupu ozval vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl, dopadlo to až nečekaně přízemně. Ministr ho okamžitě odvolal. Vymyslel si přitom banální záminku, že Míl nemá plnou bezpečnostní prověrku, kterou přitom podle odborníků ve své funkci nepotřebuje a nikdo ho o ni předtím ani nežádal. Jen pro srovnání: na Hradě se s nejtajnějšími dokumenty České republiky mohou libovolně seznamovat kancléř Vratislav Mynář a Zemanův poradce Martin Nejedlý. Ani jeden z nich prověrku nemá.
Karel Havlíček je dnes jednoznačným vykonavatelem Zemanových přání. Vše směřuje k tomu, aby se tendr s účastí Rosatomu vypisoval v divokém a chaotickém období krátce po volbách, kdy všechny karty bude držet právě Zeman a Babiš, případně někdo jiný, mu bude muset jít na ruku. Premiér tomu chtěl odložením příprav zamezit, jeho vlastní ministr ale tomuto scénáři umetl cestu.
Foto: Úřad vlády ČR