Nepříjemný zádrhel potkal jednu z nejslibnějších vakcín proti koronaviru, kterou vyvíjí britská společnost AstraZeneca a jež se nachází v poslední fázi klinických testů. Aktuálně se zdá, že sice nebude úplně první, ale stále má šanci být v první skupině vakcín, po kterých se zřejmě jen zapráší.
Testování bude pokračovat
Tedy pokud klinické testy dobře dopadnou. Objevil se totiž už několikátý dílčí problém. BBC přinesla informaci o tom, že na Covid-19 zemřel teprve 28letý lékař João Pedro R. Feitosa z Brazílie, který byl jedním z dobrovolníků účastnících se testování v poslední fázi. Ta spočívá v tom, že je těmto dobrovolníkům vakcína aplikována a následně se sleduje, zda má nějaké vedlejší účinky a také, jaký má skutečný efekt nemoci zabránit v porovnání s kontrolní skupinou, která vakcínu neobdrží.
Společnost AstraZeneca, která na vývoji vakcíny spolupracuje s Oxfordskou univerzitou, na základě prozkoumání případu externí komisí uvedla, že v testech bude pokračovat. Zástupci farmaceutického gigantu nechtěli případ dále komentovat. Není přitom zcela jasné, zda lékař dostal skutečně vakcínu proti koronaviru, jinou vakcínu nebo jen placebo. Je ale pravděpodobné, že pokud by šlo skutečně jen o placebo, firma by to zveřejnila.
Vakcína nemusí fungovat stoprocentně
João Pedro R. Feitosa pracoval v Brazílii s covidovými pacienty, od kterých se pravděpodobně nakazil. Právě takoví jedinci jsou v rámci klinických testů velmi zajímaví a je jim obvykle podána právě skutečná vakcína. Mají totiž nejvyšší pravděpodobnost, že budou skutečně vystaveni viru, což dává příležitost účinnost vakcíny otestovat.
Je však také pravdou, že žádná vakcína není stoprocentní a člověk se může nakazit i navzdory očkování. Je nicméně důležité zjistit, kolik takových případů je, obzvlášť v porovnání s kontrolní skupinou. Na základě toho je možné prohlásit očkovací látku za účinnou či naopak neúčinnou. Vakcína by měla zajistit kolektivní imunitu a zastavit šíření viru, který pak sám zmizí. Jedinci však do té doby mohou v některých případech onemocnět.
Ve finální fázi testů se nachází také konkurenční vakcína od americké společnosti Pfizer, která se zdá být aktuálně nejslibnější co do uvedení na trh. Pfizer už začal s její produkcí do zásoby, a to ještě před samotným schválením příslušnými úřady.
Foto: Freepik