Při bolestech hlavy, svalů a horečce saháme po dostupných volně prodejných lécích, zejména přípravcích s obsahem paracetamolu. Lidem v Chicagu se to ale v roce 1982 stalo osudným. Místo zlepšení zdravotního stavu přišly fatální důsledky.
Smrtící dávka v tabletě
Dne 29. září 1982 náhle a nečekaně zemřela ve věku 12 let dívka jménem Mary Kellermanová v Chicagu. Stejný den zemřeli za záhadných okolností Adam Janus ve věku 27 let, jeho bratr a švagrová. V průběhu následujících dnů došlo ve stejném městě k dalším nevysvětlitelným úmrtím. Všechny oběti těsně před smrtí užili volně prodejný lék Tylenol s obsahem paracetamolu od společnosti Johnson & Johnson.
Vyšetřování úmrtí
Falešný Tylenol neobsahoval želatinové kapsle s práškovým paracetamolem, ale aroma mandlí ukazovalo na obsah kyanidu. Společnost Johnson & Johnson stáhla z prodeje všechna balení Tylenolu, zastavila výrobu a spustila interní vyšetřování. Objevilo se ještě několik balení obsahujících jed. Podle sériových čísel balení pocházela ze dvou odlišných výrobních závodů, ze kterých se Tylenol dostal do Chicaga a okolí přes různé distribuční společnosti.
To vyloučilo chybu či záměrnou otravu během výroby a distribuce. Navíc se prokázalo, že kyanid rozpouští želatinový obal kapsle a nemůže v ní být dlouho. Pravděpodobně někdo koupil v supermarketu balení Tylenolu, doma v kapslích nahradil obsah smrtelnou dávkou kyanidu a pak jej do obchodu nenápadně vrátil.
Žádost o výkupné
Po nějakém čase do společnosti Johnson & Johnson přišel dopis s žádostí o výkupné. Otisky prstů identifikovali Jamese Williama Lewise, který vinu po zatčení popíral a tvrdil, že se chtěl jen obohatit na výkupném. Vina ze skutku otravy mu nebyla prokázána a byl odsouzen pouze za vydírání. Z vězení se dostal v roce 1995.
Pak se objevilo několik případů napodobování. Pachatelé kontaminovali Tylenol i jiné volně prodejné léky. V roce 1986 byla zaznamenána další 3 úmrtí.
Ochranné prostředky
Tylenolová kauza není ani dnes vyřešena a pachatel není ani po téměř 40 letech znám a potrestán. Společnost Johnson & Johnson na lahvičky s léky začala dávat fólii, kterou je třeba strhnout a porušit obal. Předtím byla pod uzávěrem jen vata.
Foto: Shutterstock