Češi patří mezi nejobéznější národy světa. Dokonce už několik let okupují některou z prvních příček tohoto žebříčku, v závislosti na tom, jak je daný průzkum zrovna prováděn. Je to přitom právě citelná nadváha, co rozhodně nepřidává na šancích překonat koronavirovou nákazu pokud možno jen s mírným průběhem.
Těžký průběh pro obézní
Studie z celého světa potvrzují, že právě obezita je jedním z nejrizikovějších faktorů, pokud jde o souběh s nemocí Covid-19. Jde přitom o jednu z nejprozkoumanějších oblastí této nemoci, která pro lékaře stále zůstává nevyzpytatelná. Ovšem vzorek 400 tisíc pacientů, kteří se různých studií sledujících efekt obezity účastnili, už je více než vypovídající. Potvrdilo se, že lidé s obezitou mají obecně těžší průběh nemoci a dvakrát častěji končí na jednotkách intenzivní péče. Zároveň potřebují i výrazně delší dobu ke zotavení.
Riziko, že obézní člověk s covidem skončí v nemocnici, je o 113 % vyšší než v případě pacienta s normální váhou. “Nárůst hospitalizací na JIP je u nich s koronavirem o 74 procent vyšší a riziko úmrtí je až o 48 procent větší než u neobézní populace,“ uvedl pro Lidové noviny Jozef Čupka, vedoucí pracovní skupiny preventabilních onemocnění při České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. “Obézní lidé jsou také náchylnější k syndromu akutní respirační tísně, což je v současnosti hlavní příčina úmrtí pacientů na koronavirus.”
Nižší úspěšnost očkování
Obezita navíc nehraje negativní roli pouze pro vážnost průběhu onemocnění. Problém se může objevit i v úspěšnosti očkování, které bude pravděpodobně jedinou možností, jak se koronaviru zbavit. Kila navíc ale znamenají nižší efekt vakcíny. “U obézních je obecně účinnost vakcín nižší a tito lidé daleko hůře prodělávají infekční nemoci. Velmi zjednodušeně se dá říci, že se tukové buňky tváří jako tělu cizí. Tělo a jeho imunitní systém vytváří v tukové tkáni něco jako chronický zánět,” uvedl vakcinolog Jiří Beran z Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové.
Pandemie koronaviru přitom omezila také možnost lidí, jak se přebytečných kilogramů zbavit. Podle Jozefa Čupky dokonce během jarní pandemické vlny došlo k vysoce negativnímu jevu, kdy Češi v průměru přibrali jeden až pět kilogramů. “Je to začarovaný kruh. Nemohli chodit ven a stýkat se s blízkými, což zvyšuje stres, který následně řešili přejídáním. Ručička na váze zákonitě stoupá nahoru,” uvedl Čupka.
Zvlášť nebezpečný je břišní tuk
Není přitom tuk jako tuk. Podle zjištění izraelských vědců jsou nejohroženější skupinou muži, kterým se přebytečná kila ukládají v břišní tukové tkáni. Zde uložený tuk je spojován s produkcí hormonu, který podporuje závažnější stavy Covidu-19.
V České republice má až 60 % populace nějakou formu nadváhy nebo obezity. Také zakladatelka iniciativy Stop Obezitě Iva Málková říká, že 41 % lidí v době jarní karantény ztloustlo. Velká část z nich přitom předtím měla normální váhu. Mnoho lidí se tak přehouplo mezi ty, kdo trpí nadváhou. “Lidé se bojí a izolují se. To je ale spojeno s menší pohybovou aktivitou, tendencí nakupovat a konzumovat trvanlivé potraviny, které jsou často velmi kalorické a nutričně chudé,” uvedla Iva Málková.
Foto: Freepik