Postupy tuzemských obchodních řetězců se nepozdávají už jen běžným zákazníkům, ale také dalším skupinám. Protestují proti nim například zemědělci a dodavatelé potravin, kteří nedokáží do prodejních cen promítnout veškeré své náklady, jelikož řetězce je tlačí dolů, aby si samy mohly ještě více navýšit marži.
Pořád se dějí ošklivé věci
Ale co víc, už ani samotným zaměstnancům těchto řetězců, což jsou zcela běžní lidé, kteří si také nakupují a cítí se svými spoluobčany, se nelíbí, k čemu je zahraniční majitelé často nutí. Jistě, musí ctít určitou loajalitu vůči zaměstnavateli, ale pokud po nich tento požaduje něco, co není v pořádku, je zcela na místě to odhalit veřejnosti.
“Ano, je tu celá řada věcí, které se mi vůbec nelíbí a kterým se vyhýbám,” říká pro server Mix24.cz paní Soňa, která pracuje v jednom nejmenovaném řetězci v Praze. “Například je tu běžnou praxí přelepování data spotřeby. Masné výrobky procházejí velmi rychle a často jsou potom na pohled ještě slušné, tak se datum prostě jen změní. Dělo se to vždycky a děje se to i nadále.“
V poslední době se potom objevuje další velký nešvar, který vede k ošizení zákazníků. “Pečivo, zejména to plněné, má dnes běžně nižší hmotnost, než jaká je deklarovaná na regálu. Může se pak dokonce stávat, že samoobslužné pokladny hlásí chybu, protože si myslí, že jste vložili jiné zboží,” vysvětluje prodavačka.
Na další problém potom často upozorňuje Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Týká se toho, že obchody rády prodávají zboží, ve kterém deklarují zajímavé složení. Jenže laboratorní rozbor potom ukáže, že obsahují méně masa, případně jiné složky, jež je obvykle dražší a pro kterou si lidé za tento výrobek připlácejí. Týká se to zejména privátních značek, jež si řetězce nechávají od výrobců dělat na míru.
Zdražovalo se až příliš
Další záležitosti už jsou potom v rovině solidnosti podnikání. “Jako prodavačka jasně vidím, jak moc se zdražuje, jak často se mění ceny základních potravin. Je to vážně síla a pochybuju, že je to všechno způsobeno externími faktory,” domnívá se paní Soňa.
Čtěte také: V Česku to rozjíždí nový obchodní řetězec, kde většinu věcí pořídíte do 25 Kč. Lidé už tam stojí fronty
Některé položky podle ní stojí klidně dvoj až trojnásobek toho, co ještě před třemi lety. Jako příklad uvádí třeba Granko nebo Studentskou pečeť. Hodně zdražily ale třeba i pomazánky, sýry nebo zelenina a ovoce.
Foto: Shutterstock