Lidé často upozorňují na řadu vládních opatření, která jim nepřipadají příliš smysluplná. Proč například musí nosit roušky i lidé, kteří už nemoc Covid-19 prodělali a nemohou se tak po určitou dobu nakazit ani nákazu přenést na ostatní.
Vyléčení by dostali průkaz
Nyní to samé říká oxforský profesor John Bell, podle kterého není třeba, aby lidé při získané imunitě museli nosit roušku tak jako ostatní. “Lidé, kteří prošli covidem, jsou přinejmenším několik měsíců vůči opětovné nákaze imunní. Měli by dostat průkaz na tři měsíce, který by jim po tuto dobu umožnil nenosit roušku na veřejnosti či vycestovat do zahraničí bez dalších omezení a povinností,” navrhuje John Bell.
Epidemiolog Roman Prymula v zásadě souhlasí, byť v době, kdy byl ministrem zdravotnictví, z jeho úst nic podobného nezaznělo. “Když jsem byl ještě na ministerstvu zdravotnictví, tak jsme něco podobného diskutovali se sportovci. Testovat například hokejisty bezprostředně po tom, co koronavirus prokazatelně měli, je nesmysl,” poznamenal Prymula pro CNN Prima News.
Existují lidé, kteří nemoc prodělali už třikrát
Prymulovi se líbí zejména myšlenka zmíněného průkazu. Jeho získání a benefity, které by z něj pramenily, by mohly z izolace přilákat ty, kteří se z nějakého důvodu obávají testování. Podle epidemiologa je ale stále otázkou, zda můžeme věřit tomu, že imunita u všech vystačí skutečně alespoň na ony tři měsíce.
“Nutno uznat, že existují lidé, kteří nemoc od začátku pandemie prodělali už třikrát. Imunita bohužel není tolik robustní, jak bychom si přáli. Zmíněné tři měsíce by však vydržet měla. Vzhledem k odolnosti viru můžeme až s podivem pozorovat, jak moc jsou vakcíny úspěšné,” řekl Prymula.
Epidemiolog a zároveň vakcinolog Prymula už dříve mluvil o benefitech v podobě nenošení roušek a cestování, ale bylo to v souvislosti s chystaným očkováním. Tomu se podle všeho bude velká část lidí bránit z nejrůznějších obav, ať už zdravotních nebo konspiračních. Přesvědčit by je ale mohly právě výhody, které by očkováním získaly. “Myslím, že Evropská unie dokáže motivovat obyvatelstvo Evropy, aby se v budoucnu nechalo očkovat. Pokud potom nebudou muset nosit roušky nebo se prokazovat negativními testy, když cestují do zahraničí, tak by vše mohlo fungovat,” řekl Prymula.
Evoluční biolog Jaroslav Flegr se v této souvislosti obává falšování průkazů. “Zase by to chtělo legislativně ošetřit, aby byly za falšování takového průkazu docela vysoké pokuty, aby to byl v podstatě trestný čin šíření nemoci.”
Foto: Freepik