Profesor Jaroslav Flegr patří v současné době k nejcitovanějším odborníkům v souvislosti s koronavirem. Ač zaměřením evoluční biolog, dokázal Flegr velmi přesně predikovat vývoj epidemie a jeho nové prognózy se opět naplňují. Naposledy uvedl, že do týdne bude v nemocnicích šest tisíc lidí s koronavirem a do konce měsíce se toto číslo vyšplhá pravděpodobně na deset tisíc. Tito lidé už jsou přitom dnes nakažení a nelze tak s tím vůbec nic dělat.
Poučme se tam, kde koronavirus porazili
Přesto Flegr nehází flintu do žita a na rozdíl od jiných předkládá plány na to, jak se s koronavirovou krizí vyrovnat a jak virus pokud možno porazit. Vychází přitom z postupů, které slavily úspěch jinde ve světě. Naposledy si vzal příklad z rozvinutých asijských ekonomik, kde koronavirus – při pohledu ze současného Česka – zvládli až neuvěřitelně dobře. Jde především o Tchajwan, kde nákazu zarazili v zárodku několika desítek případů nebo Jižní Koreu, kde se sice poměrně citelně rozjela, ale systematickým konáním se ji podařilo zcela ztlumit.
Podle Flegra je jedním z klíčů k takovému výsledku omezení občanských práv. Na to jsou občané západních společností velmi citliví, zatímco Asiaté takovou váhu osobním svobodám nepřikládají. Snad proto, že mají mnohem větší zkušenosti s epidemiemi a dobře vědí, že bez jejich osekání se mnohdy nedají zvládnout. Flegr ostatně správně upozorňuje, že i zde salámovou metodou k omezení občanských práv došlo. Řada lidí nemůže podnikat, je nutné nosit roušku, není možné se libovolně shromažďovat a navíc je pravděpodobné, že opět přijde plošná karanténa.
Příprava obranné linie na třetí vlnu
“Myslím, že za situací, jako je ta dnešní, je nutné navíc na přechodnou dobu omezit i ochranu soukromí,” navrhuje Flegr s tím, že je mu jasné, že se to mnohým nebude líbit. ” Konkrétně, státním orgánům by mělo být povoleno využívat neanonymizovanou informaci o poloze jednotlivých osob z mobilních telefonů i bankovních transakcí.” Byl to právě tento zásah, který velmi pomohl asijským státům zefektivnit vyhledávání nově nakažených a porazit tak epidemii covidu.
“Je jasné, že takový zásah do občanských práv musí být pečlivě regulován zákonem. Povolení by muselo platit na jasně vymezenou dobu, získané informace by se nesměly využít na nic jiného než pro účely boje s epidemií (tedy ani pro účely trestních řízení) a za jakékoli zneužití těchto informací by musely hrozit mnohaleté, vždy nepodmíněné tresty,” píše na svém facebookovém profilu Jaroslav Flegr.
Podle něj už tuto vlnu epidemie, kterou přivodila vláda svou nečinností, budeme muset zvládnout prostředky, které máme k dispozici. Bylo by však chybou domnívat se, že jakmile toto období překonáme, bude nad koronavirem vyhráno. Podle Flegra přijde na přelomu podzimu a zimy další vlna, která bude poháněna tím, že koronavirus v chladnějším počasí sílí a snáze se přenáší. Tehdy už bychom měli mít připraven příslušný zákon omezující soukromí, ale zároveň dávající státu účinný prostředek, jak s epidemií bojovat.
Foto: archiv J. Flegra