Profesor Jaroslav Flegr před několika týdny na novinářský dotaz odpověděl, že letos si možná užijeme ty nejkrásnější Vánoce, protože se vrátíme k jejich původnímu smyslu, kterým jsou svátky klidu a míru. Měl tím na mysli, že je v takové míře nebude doprovázet nákupní šílenství, případně nejrůznější venkovní shromáždění, ale že budou probíhat příjemným způsobem v kruhu rodiny.
Smutné Vánoce
Od té doby se ale mnohé změnilo a podle Jaroslava Flegra je dnes velkou otázkou, zda Vánoce vůbec někdo bude slavit, a když, tak jaké pocity u toho asi bude mít. Hrozí totiž, že se do nejoblíbenějších svátků v roce nestihne dostat epidemii pod kontrolu nebo že v této době bude dokonce vrcholit. S tím ostatně počítají i Flegrovy propočty, kdy by o Vánocích mohlo umírat od jednoho do dvou tisíc lidí denně.
“Já nevím, jestli někdo bude slavit Vánoce, když bude vidět, že denně umírají tisíce lidí na nemoc, kterou jsme si tady zařídili my vlastní blbostí,” uvedl Jaroslav Flegr v pořadu 168 hodin České televize. “Já teda asi nebudu slavit, protože za těchto podmínek si neumím představit, jak by někdo mohl slavit.”
Prošvihli jsme to, říká imunolog
Jeho vědecký kolega, imunolog Václav Hořejší, nevidí situaci o moc růžověji. “Tady budou tisíce mrtvých. Ten počet mrtvých bude takový, že budou přijíždět chladírenské vozy, aby je odvezly někam k pozdějšímu pohřbení. Toho se opravdu obávám,” uvedl Hořejší. Podle něj už jsme nejpříhodnější moment, jak tomuto zabránit, bohužel prošvihli.
Česká republika je dnes koronavirem nejpostiženější zemí na světě. Kromě toho, že zde přibývá nejvíce nových případů v přepočtu na sto tisíc obyvatel, tak zde také nejvíce lidí umírá. Už dávno neplatí Babišova slova o tom, že případy přibývají proto, že testujeme více než ostatní. Naopak se ukazuje, že mezi počtem pozitivních případů a počtem úmrtí je jasná úměra, která se nedá ošálit.
Foto: archiv J. Flegra