Imunolog Vojtěch Thon se dlouhodobě zabývá tím, jakým způsobem je česká populace promořena koronavirem. Na pravděpodobném vrcholu současné krize, kdy hrozí, že krátkodobě zkolabuje zdravotnictví, má překvapivě dobré zprávy. Podle jeho zjištění totiž koronavirus populací prostupuje velmi rychle a většina lidí nemá žádné příznaky. Zatímco stát tak uvádí, že se s virem mohlo setkat už 500 tisíc lidí, Vojtěch Thon je v tomto směru ještě optimističtější a hovoří o jednom až dvou milionech lidí, kteří koronavirus měli.
Získáme schopnost lépe se bránit
“K našemu překvapení jsme zjistili, že v září se česká populace začala chovat úplně jinak ve své dynamice, než tomu bylo v těch prázdninových měsících. A zjistili jsme, že se vytváří více paměťových protilátek, respektive vznikají jejich záchyty ve větším počtu, v daleko větší dynamice, než tomu bylo právě o prázdninách,” řekl Vojtěch Thon pro idnes.cz. To je podle něj pro konkrétního člověka i pro celou populaci velmi dobrá zpráva. A to proto, že si začínáme proti koronaviru vytvářet imunitní obranu.
Podle Thona to je velkým plusem pro léčbu choroby i pro samotnou prevenci. “Protože se ukazuje, že i proti tomuto takzvanému novému koronaviru jsme schopni velmi dobře reagovat, vlastně velmi podobně, jako je tomu u jiných koronavirů, se kterými se setkáváme už od šedesátých let minulého století,” uvádí imunolog.
Nejde přitom jen o protilátky, o kterých se často mluví. Ty mohou v případě koronaviru opět po několika měsících zmizet. Podle imunologa si ale lidé při setkání s virem vytváření nejen odpověď přirozené imunity, ale také ještě důležitější odpověď specifické imunity. “Takže při opakovaném setkání s infekcí se můžeme daleko lépe bránit, a to tak, že průběh infekce nepovede k těžké formě onemocnění, ale případně k lehčí formě, nebo vůbec nebudeme vědět, že jsme se infikovali,” říká Vojtěch Thon.
Po překlenutí krize budeme mít výhodu
Potom už nebude zapotřebí tolik řešit, kdo je jen pozitivní, ale kdo je skutečně nemocný. A takových lidí by mělo být stále méně. “Protože pak nemusíme mluvit ani o pacientech, ale jen o člověku, který je infikován a jeho imunitní obrana zareagovala tak adekvátně, že on všechno zvládl a nedošlo k těžkému onemocnění, jak bohužel u některých menších částí populace můžeme bohužel také vidět,” vysvětluje Vojtěch Thon.
Imunolog tak vyslovuje poněkud kacířskou myšlenku, že aktuálně velmi rychlý postup epidemie může mít ve výsledku pozitivní dopad na občany a bude klíčový pro další vývoj epidemie v zemi. “Jakmile překleneme tuto krizi, ke které v tuto chvíli došlo, tak v konečném důsledku se to může v dobré obrátit,” říká Thon. Tím však v žádném případě nemyslí, abychom přestali epidemii brzdit a činili ji snesitelnou pro zdravotnický systém. Zároveň vyzývá ke zvýšené opatrnosti u rizikových skupin.
“Ale v celkové populaci se to projeví tak, že my budeme na potenciální další virovou nálož v našem organismu lépe připraveni. Ale je to dlouhodobý proces. To není z týdne na týden, to trvá. Ale opakovaností vytváříme aktivní imunitní obranu z důvodu paměťové imunitní odpovědi,” uzavírá imunolog Vojtěch Thon.
Foto: muni.cz