Bydlení je v České republice v posledních letech velkým tématem. Stále přitom platí, že většina lidí by si ráda pořídila vlastní byt nebo rovnou rodinný dům, a to s využitím hypotéky. Ta je však dnes pro velkou část populace kvůli vysokým úrokovým sazbám nedostupná, a tak stále více lidí využívá možnosti nájemního bydlení.
Rozšířené smlouvy na dobu určitou
Odborníci se přitom neustále snaží zdůrazňovat skutečnost, že na tom není vůbec nic špatného. Bydlení ve vlastním a v nájmu jsou dvě rovnocenné možnosti, kdy by nemělo platit, že jedna je lepší než druhá. V různých situacích mohou být různě výhodné a pochopitelně záleží i na životní fázi, ve které se nacházíte. Například dnes se tvrdí, že bydlení v nájmu je zejména ve velkých českých městech výhodnější než koupě vlastní nemovitosti. Reálně totiž zvládnete bydlet za nějaká 3 % hodnoty bytu ročně, a tak se vlastní příliš nevyplatí kupovat.
Podpořit nájemní bydlení se chystá také ministerstvo pro místní rozvoj. To se totiž domnívá, že jedním z důvodů, proč Češi moc nechtějí v nájmu bydlet, jsou často nepříliš komfortní podmínky, které jim pronajímatelé poskytují. Zejména jde o uzavírání smluv na dobu určitou, které pro řadu nájemníků neposkytují dostatečnou jistotu.
Pakliže takovou smlouvu totiž uzavřete, po jejím vypršení nemáte žádnou ochranu a musíte se okamžitě vystěhovat. Přitom jsou dnes v České republice právě tyto smlouvy na jeden rok naprostým standardem. “Ano, přesně tak to dělám. Nájemníkům každý rok obnovuji smlouvu na dobou určitou. Představuje to pro mě ochranu, že pokud nebudou platit, mohu se jich v dohledné době zbavit,” říká pan Petr, který vlastní deset bytů v Praze a všechny je pronajímá. Podle něj je v tuzemsku mimořádně obtížné nechat vystěhovat neplatiče nebo jinak problematického nájemníka. “Pokud máte smlouvu na dobu neurčitou a on v tom umí chodit, může to protahovat klidně dva roky.“
Bude to opět polovičaté řešení
Vlastně tu tak panuje prostředí, které není příjemné pro nájemníky ani pronajímatele. Ministerstvo však teď chce život zjednodušit právě pouze nájemcům, a to tím, že dlouhodobé řetězení smluv na dobu určitou zakáže. Po uzavření bude možné takovou smlouvu na dobu do tří let prodloužit již pouze jednou. Následovat potom musí smlouva na dobu neurčitou. Nový zákon by měl platit již v roce 2025.
Zastánci nájemníků argumentují tím, že v řadě zemí jsou smlouvy na dobu určitou u nájmů zcela zakázány, pokud k tomu není vážný důvod. Jde třeba o Německo nebo Nizozemsko, kde je nájemní bydlení velmi rozšířené a lidé v něm pochopitelně chtějí mít jistoty. Na druhou stranu, v těchto zemích však mají pronajímatelé lepší nástroje, jak se bránit proti neplatičům.
Čtěte také: EU zakáže Čechům byty v panelácích. Nesplníte jednu věc a máte prostě smůlu
V České republice to ale zřejmě opět dopadne polovičatě. Majitelé nemovitostí budou nuceni uzavírat smlouvy na dobu neurčitou, ovšem v takovém případě také existuje riziko, že si to řada z nich rozmyslí a své byty raději nebude pronajímat vůbec, než aby riskovala, že v nich budou mít roky neplatící nájemníky.
Foto: Shutterstock
Pokud to projde, budu pronajímat jen na dva roky po sobě a pak hned výpověď. A pak nový nájemník. Totální hloupost, řetězení smluv je jediná ochrana před neplatičům nebo problémovým nájemníkům. Už teď je právo na straně nájemníků a tohle by to totálně vychýlilo nájemní trh. Odstraňte nespravedlivé zvýhodnění nájemníků a nemusíte navrhovat takové nesmysly, které situaci jen zhorší.
Přemýšlejte,však to půjde i jinak.Když chce stát na…tato půjde to i jinak.