Nákupy v sousedním Polsku se staly už naprosto běžnou součástí mnoha obyvatel České republiky. Nutno přiznat, že je k tomu přimělo chování tuzemských obchodních řetězců, které v minulém roce velmi výrazně navyšovaly ceny veškerých potravin a dalšího zboží, takže se výjezdy za hranice skutečně vyplatily. Tam totiž ceny nerostly zdaleka tolik a dodnes se tam dá nakoupit přibližně o třetinu levněji, což už je velký impuls pro řadu domácností.
Nedopadlo to dobře
Mnozí zákazníci mají přitom pocit, že nenakupují pouze levnější zboží, ale také kvalitnější. To je však poměrně obtížné posuzovat, když k tomu nebyla k dispozici žádná přesnější data. Ta už teď ale díky zjištěním polské potravinářské inspekce máme. A nejde bohužel vůbec o pozitivní čtení, ba právě naopak.
Jak se ukázalo, polské potraviny trápí skutečně závažné problémy a často se do prodeje dostanou takové, které tam nemají vůbec co dělat, a to z řady různých důvodů. Jak informoval server Fakt, nějaký problém má přibližně každá třetí kontrolovaná potravina, což je nebývalé množství. Nejčastěji jsou nesrovnalosti zjištěny u masa.
Pokud v Polsku nakupujete například hovězí nebo vepřové maso, potom vězte, že hned 39 % kontrolovaných vzorků z nějakého důvodu neprošlo kontrolou s čistým štítem. Nejčastějším prohřeškem bylo obsažení složky, která nebyla na obalu deklarována, případně maso obsahovalo rovnou zakázané látky, jako jsou fosfáty. Běžně nebyly na obalu uvedeny alergeny a špatně bylo často také datum spotřeby.
Hlavně to maso
O něco lépe si vedlo drůbeží maso, ale ani tam to není se 22 % záchytů všech testovaných vzorků žádná sláva. Vězte, že nejčastějším prohřeškem u kuřecího masa byla snaha prodejců navyšovat jeho hmotnost tím, že do něj napíchli vodný roztok. Zdánlivě tak na mase sice ušetříte, ale ve skutečnosti dostanete mnohem menší hmotnost, než jaká je deklarována.
S polskými potravinami mají nedobré zkušenosti také české úřady, jako je Státní zemědělská a potravinářská inspekce nebo veterinární správa. Podle SZPI byl poměr nevyhovujících vzorků u potravin z této země přibližně 24 %, což není vůbec málo. Podle inspekce přitom polské potraviny velmi často nevyhovují evropským, a tedy ani českým předpisům. Čas od času se tam přitom objeví skutečně otřesný případ, jako když tam v minulém roce zjistili, že se tamní drůbež krmila technickými oleji.
Čtěte také: Výjezdy Čechů za levným jídlem do Polska končí. Už to stačilo, stát tomu zatne tipec
Je potom skutečně na zváženou, zda se vám vyplatí do Polska za potravinami jezdit. V tamních obchodech najdete prakticky jen domácí produkci, takže musíte vzít v potaz, že vzhledem k častým záchytům nakoupíte něco šizeného nebo rovnou závadného.
Foto: Shutterstock
Ještě , že naše obchody jsou výběr poctivců ! 😃
Jo, elita tip ťop.
Tak, a teď tu o kašpárkovi…😊
Nic proti, ale já mám také k Polským potravinám nedůvěru. Proto tam potraviny nekupujeme. Jezdíme do Německa a přesto, že né vše je levnější, tak rozhodně ta kvalita je o něčem jiném než v Čechách.
Poláci pro domácí trh mají dobré věci jen co jde ven kor k nám protože vláda šetří 🙈 tak se posíla špatná kvalita takhle to je nastaveno tak že na hovno 😉
Vězte, že za potravinami i dalším zbožím se do Polska jezdit vyplatí. Já jsem v Polsku ještě na nic špatného nenatrefil. Všechno je tam mnohem lepší než u nás. Pokud se nějaký šizuňk v Polsku najde, tak se můžete spolehnout, že s ním úřady rychle zatočí, na rozdíl od našich úřadů, které chodí kolem velkých šizuňků po špičkách. Jinak boj s dvojí kalitou potravin v EU měla ve volebním programu eurokomisařka Jourová. Jenže když byla zvolena, tak se na to okamžitě vyprdla a teď se stará akorát o zavedení cenzury a jak zavřít hubu nepohodlným rejpalům, kteří kritizují EU.
Jourova sklamala na cele čáře. S kvalitou potravin nic neudělala za to politiku Evropské unie (cenzuru a zatajování pravdy a informací) prosazuje do roztrhání těla. Dostane za to bohatou výsluhu a statisicový důchod.
Souhlasím, do Polska jezdím pravidelně. Je pravda, že drůbeží maso beru minimálně, ostatní potraviny jsou bez problémů. Kuře napichané vodou koupím i u nás, taky bez problému .
Pokud chci zničit nepohodlnou či jinak obtížnou konkurenci, pomluvím ji tak, že se i prase poblije. Nebo aspoň pos..re.
Osobní zkušenost s koupeným kuřetem v pl:
V pl nenakupuji, ale moje sestra ano. Nabídla mi chlazené kuře s tím, že se jí už do mrazáku nic nevejde. Chtěla 50kč za kilo. Kuře vážilo něco málo přes (1120g). Původně jsem z polska nic nechtěl, ale vypadalo dobře, tak jsem ho vzal.
Doma jsem ho rozbalil z igelitového obalu a nestačil se divit. Všechny kosti byly vcelku, žádná zlomená, kuře bez modřin, dokonale vyčištěné. Žádné zbytky jater, ledvin nebo peří či chmýří na kůži. Užasnul jsem. Žádný zápach se z kuřete nelinul, biskup i jeho okolí bylo absolutně čisté. Vnitřek kuřete bez zbytků krve a vnitřností. Normálně kupuji české kuře buď v Lidlu, Penny, nebo Kauflandu. Bez rozdílu produkce, jsou s drobnými odlišnostmi všechna úplně stejná. Zpřerážené končetiny, nohy, křídla, žebra, chlupatá a opeřená kůže, podlitiny, znečištěný zadek (černé beďary na zadku). Mnohdy se ptám, jakou násilnou smrtí to kuře zdechlo, co provedlo? Mělo snad nějaké důležité informace, které odmítlo sdělit a proto ho umučili k smrti? Jako by bylo vyslýcháno gestapem nebo nkvd. Žádné kuře v kupované v Čechách, nemohlo zahynout rychlou a téměř bezbolestnou smrtí. Všechna jsou brutálně vražděna. Tedy, pokud nenakupujete přímo od drobného soukromého chovatele, pak je možná všechno jinak.
Jak je tedy možné, že v pl jsou poražená kuřata prodávána absolutně čistá, kdy stačí pouze opláchnout a hned položit do pekáče, opatřit kořením a péct? Kdežto koupené kuře u nás, se musí nejprve zbavit peří, ochmýření nebo rovnou celé kůže. Umýt vnitřek kuřete, odstranit zbytky vnitřností a teprve potom je možné vložit zmrzačené kuře do pekáče. Kde je chyba? Polské kuře je čisté a levnější než české, které je znečištěné, zmrzačené a páchne. Kupujete si hotovky v KFC? Jo? Tak to žerete se vším všudy.
Kritizují kvalitu Polských potravin. U nás se prodává závadné kuřecí maso s Ukrajiny. O tom, že je kontaminované salmoleou informuje inspekce po 14 dnech, kdy je většina už zkonzumovaná. Protože je Ukrajinské maso často zdravotně závadné a neni o něj zájem, dováží se přes Slovenské firmy. U nás zahraniční řetězce moc na kvalitu nedbají, zato ceny nám namastí. Dováží odpad a zboží horší kvality. Do Polska je to pro mne daleko, ale věřím, že jejich zboží nemůže být horší než u nás, jen ta cena je nejméně o 1/3 nižší. Jourová měla v gesci kvalitu potravin, ale neudělala s tím vůbec nic. Za to jako komisařka pro informace, nám přináší cenzuru a zatajování pravdy a informací.
Jedna rada pokud můžete kupujte domaci od sousedů přes polní jak se říká je lepší si lehce připlatit ale víte že máte dobré maso
Kdopak si u Vás tento článek plný nesmyslů objednal? Že by Kaufland,Lidl,Penny nebo Billa či snad Albert nebo Tesco?
Proč nepíšete o tom, že marže obchodníků v čechách stouply od roku 2020 do teď až o 400%? O tom asi psát nesmíte nebo proč nepíšete ,že přitom všem nechutném zdražení ještě snížili gramáže aby se jim to jó vyplatilo.
Víte třeba Perla před zdražením stála 35,-kč a vážila 0,5 kg po zdražení stála 90,-Kč ,ale bylo jí už jen 450g a to do dnes. Teď stojí 57,-kč a víte kolik stojí od stejného výrobce ? 25,-kč to je hrůza co? To by jsme určitě kupovat neměli a vepřové párky 750g za 35,-Kč je také předražené. 35,-Kč u nás stojí 10dkg párků. Jste jen banda ignorantů jako celá Česká neschopná vláda.