Zatímco listopadová inflace zůstala stejná jako v říjnu, a držela se tak na hodnotě 2,8 %, v prosinci meziroční inflace mírně zrychlila. Vyplývá to z dnes publikovaných dat ČSÚ. V posledním měsíci loňského roku index spotřebitelských cen značící míru inflace dosáhl 3,0 %, tedy o 0,2 procentního bodu více než v listopadu. Ačkoliv listopadová čísla nárůstu inflace v závěru loňského roku ještě nenasvědčovala, nakonec se očekávání analytiků potvrdila.
Do zrychlení meziročního cenového růstu se propsaly především ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, kde vzrostly ceny vajec (o 36,3 %), olejů a tuků (o 16,9 %) či čokolády a čokoládových výrobků (o 28 %). Na meziroční růst cenové hladiny měly vliv i ceny v oddíle bydlení; vzrostly totiž jak ceny nájemného z bytu (o 6,2 %), tak i ceny výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu (o 4,1 %), vodného (o 10,9 %), stočného (13,4 %), elektřiny (o 8 %) či tepla a teplé vody (o 8,5 %). Celkově tak rodinám náklady na bydlení v závěru roku vzrostly, jejich pokračování v růstu očekávám i v nadcházejících měsících.
Průměrná míra inflace za celý rok 2024 činila 2,4 %, což je relativně příznivé číslo, obzvláště v porovnání s rokem 2023, kdy byla průměrná míra inflace třetí nejvyšší v celé historii České republiky a dosáhla hodnoty 10,7 %. Druhá nejvyšší celoroční inflace byla v roce 2022 s 15,1 %, vyšší pak zaznamenal už jen rok 1993 (20,8 %). Osobně si však nemyslím, že bude tak nízká míra inflace, jaké jsme dosáhli v roce 2024, dlouhodobě udržitelná.