V minulých dvou letech se to jevilo takřka jednoznačně. Kdo si nainstaluje tepelné čerpadlo, má nárok na štědrou dotaci a ještě hodně ušetří na elektřině, obzvlášť pokud to doplní solárními panely na střeše a nějakou tou baterií. Jak se ale ukazuje, propočty s vysokou úsporou fungovaly především v teorii a na papíře a reálně to zdaleka tak slavné není. V některých případech se to ukazuje být dokonce jako velmi nevýhodné.
Teorie tentokrát selhala
“Zákazník nesmí dát na jednostranná prohlášení o výhodnosti. Není radno nechat se zlákat nepodloženými sliby a ujištěními o jednoduchosti výměny zdroje tepla,” cituje server Faei prohlášení České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě.
Ti již před časem varovali před tím, že by se lidé neměli nechat ovlivnit tím, co jim kdo nakuká a především celkovým sentimentem, který v zemi panoval. Jedna věc jsou totiž teoretické kalkulace úspor, které snesou s trochou nadsázky všechno, druhou věcí je pak ale reálný provoz, kde narazíte na celou řadu omezení.
Například na to, že fotovoltaické panely na střechách v zimě nevyrábí prakticky žádnou elektřinu nebo jen minimálně. V ten moment si ale začne tepelné čerpadlo brát mohutně elektřiny ze sítě. A je třeba říct, že elektřina je stále velmi drahá. Aktuální cena za jednu megawatthodinu je 3 990 Kč. Lze se dostat i níže, ovšem za cenu fixace, která se může ukázat být nevýhodnou.
Když je potřeba, nefunguje to
Největší potřebu tepla mají přitom rodinné domy v České republice právě v zimě. Tehdy spotřebujete největší část celoroční spotřeby. Je pak sice hezké, že elektřinu vyrábíte v létě ostošest, jenže tehdy ji pro tepelné čerpadlo příliš nevyužijete. Naopak v zimě se stále mnohem více vyplácí topení plynovým kotlem, a to i proto, že plyn je levnější.
Je tu přitom ještě další faktor. Stát prostřednictvím Energetického regulačního úřadu výrazně navýšil regulovanou cenu elektřiny. To ze všeho nejvíce dopadne právě na majitele tepelných čerpadel, kterým se roční vyúčtování může zvýšit klidně i o deset tisíc korun.
Čtěte také: Zákaz plynových kotlů. Už v roce 2025 se mají instalovat výhradně tepelná čerpadla
Je přitom třeba zohlednit i nemalé náklady, které lidé do tepelného čerpadla navzdory dotacím museli investovat. Nejde vůbec o levnou záležitost, přičemž inženýři z ČKAIT rozporují i často zmiňovaný mýtus o tom, že by šlo o bezúdržbové zařízení. Naopak, poruchy jsou poměrně časté a je třeba řešit i životnost. Jednoho dne bude potřeba čerpadlo vyměnit, a to opět nebude nic příjemného. Tehdy už přitom žádnou dotaci dostat nemusíte.
Foto: Shutterstock
Aktuální cena za jednu MWh je spíš k 5-6000 bez DPH a až bude těch 3900, tak bude topení s TČ skoro zadarmo.
Pokud chcete jde to mít takto levnou energii, napište mi.
Jinak pan co tento článek napsal micha hrušky s jablky. A je totálně mimo mísu.
Je pravda že distribuce hybe s cenou energii, ale když už si pořídíte fve, měli by jste ji i v zimě využít. A tepelka, pokud jsou dobře navržena umí pěkně uspořit.
Stále se aktivně mlčí o značné neefektivitě TČ z venkovního vzduchu v našem zeměpisném pásmu, kdy při mrazech zdaleka není dosahováno vyššího topného faktoru TČ. Tato TČ jsou efektivní při venkovních teplotách nad +5’C. Při např. -10’C máte TF TČ kolem hodnoty 1, a tedy přínos TČ je nulový
TČ vzduch-voda má i v nízkých mínusových teplotách poměrně slušnou účinnost a to výrobci uvádí jako hotovou věc, Má to jen jeden háček, ta účinnost je spočítána i z toho, čím odmražujete výparník. Takže už to čerpadlo topí dovnitř třeba 40 minut a 20 minut z hodiny odmražuje. Proto si zapne bivalentní zdroj, když nestíhá. 90 % TČ má jako bivalentní zdroj elektrickou vložku. Hups, nároky na rozvodnou síť jsou pak extrémní. Běda, když bude zima a nebude v Německu foukat.
Nejenom ta tepelná čerpadla, ale i další pokrokové záležitosti, byly vzaty za špatný konec, že se šlo cestou jednostranného vnucování.
Moje zkušenost s TČ je zatím po 2 letech velice pozitívní. Mám TČ + FTV 9kWp. Záleží asi na tom s čím to porovnávame. Před tím jsem topil elektrickým kotlem s příkonem 14kWh. S TČ po roce jsem snížil spotřebu el, energie o 50% na 7,5 MWh. A to jsme na teplu nešetřili v domě bylo i 23*C. FTV mi vyrobila za rok 9MWh. 4,5MWh jsem prodal do sítě a 4,5MWh jsem použil na vlastní spotřebu. S platbou za el.energii jsem na spotu. Celkové náklady v roce 2023 za el. energii jsem mněl kolem 3 tis Kč / rok. Kdybych nic neudělal platil bych kolem 100 tis Kč za rok. Takže to co píšou je docela relatívni.