Komunistický návrh na uzákonění pěti týdnů dovolené míří do třetího čtení v Poslanecké sněmovně v době, kdy má velkou šanci na to, aby prošel. Je to totiž doba předvolební, doba rozdávání směrem k voličům. Někdo by to snad mohl nazvat i úplatky.
Pravice sice návrh nadále odmítá, ale tábor příznivců tohoto návrhu se může rozrůst, obzvlášť pokud některé strany nebudou chtít vypadat jako ty, které nepřejí občanům delší odpočinek. Vždyť pět týdnů dovolené je v Evropské unii dnes už spíše standardem.
Podle ekonoma Jana Bureše však pět týdnů dovolené v této době není dobrý nápad. “Českou ekonomiku trápí poslední tři, čtyři, možná i pět let nedostatek pracovní síly. Pandemie možná pro někoho nečekaně tento problém ještě vyostřila tím, že odsála z některých odvětví zahraniční pracovníky,” poukazuje na zásadní argument ekonom. Nejde tak ani o to, že by zaměstnavatelé svým lidem nechtěli dopřát více volna, byť i takoví se najdou, jako spíše o to, že si to jednoduše nemohou dovolit, protože kvůli nedostatku pracovní síly nemají, kým zaměstnance na dovolené nahradit.
“Představa vyšší povinné dovolené je pro hodně firem noční můrou a něčím, co by tak jednoduše nevyřešily. Pro byznys by bylo načasování hodně nešťastné,” říká Bureš. Ten také poukazuje na skutečnost, že firmy, které si to mohou dovolit, pět týdnů dovolené svým zaměstnancům poskytují už dnes. Některé firmy to tak mají například v rámci věrnosti zaměstnanců, kdy jim na základě odsloužených let poskytují adekvátní množství dovolené navíc.
Podle ekonoma by uzákonění pěti týdnů dovolené pro firmy znamenalo významně vyšší náklady, a to přibližně dvacet až třicet miliard korun. Nepřímo by to také znamenalo další impuls pro zdražování, které je už dnes velmi vysoké.
Foto: Shutterstock