Chtěli jsme se tomu vyhnout, protože příklad z jara ukázal, že uzavření ekonomiky je nejen pro ni, ale i pro společnost jako celek velmi špatné. Nejde jen o ekonomické ztráty, ale také psychickou pohodu lidí, kterou faktická karanténa velmi významně naruší.
Obrázky jako z Itálie tu mohou být brzy
Pravdou je, že vláda se dosud snažila přijímat taková opatření, která společenský i ekonomický život sice omezovala, ale zároveň nedusila. Je ale nutné také dodat, že s těmito opatřeními začala až příliš pozdě. Měly přijít minimálně o měsíc dříve, tedy někdy v srpnu, aby se v České republice koronavirus nerozjel takovým způsobem, jaký dnes vidíme.
Mnozí se sice mohou utěšovat výroky Šmuclerů a Pirků, kteří epidemii velmi úspěšně bagatelizují a házejí tak vládě pomyslné klacky pod nohy. Fakta však mluví jasnou řečí: Česká republika se úterním přírůstkem 4457 nových případů dostala na špičku Evropské unie v počtu případů na sto tisíc obyvatel. Stačí prostá úvaha na to, abychom zjistili, jak moc je to špatné. Pokud jsme se na jaře podívali na obrázky států, které této statistice tehdy vévodily jako dnes my, byly to obrázky hrůzy. Šlo o výjevy jako z katastrofických filmů, kdy nestačily kapacity nemocnic a mrtví se odváželi pohřbívat za město.
Rekord, který všechny vyděsil
Velmi škodlivý je také argument, že testujeme nejvíce ze všech, a tak máme také nejvíce pozitivních. Není to pravda, dokonce jde o typický příklad fake news. Pokud jde o počty testů, jsme někde v průměru EU, zatímco v počtech pozitivních jsme na samotném vrcholu.
To ostatně potvrzují další čísla, která nejsou tak viditelná, ale která epidemiologové sledují s možná ještě větším zájmem. Jde především o poměr pozitivních testů na jejich celkovém počtu. Tento poměr setrvale roste a v neděli 4. října dosáhl rekordní hodnoty, která odborníky šokovala. Téměř čtvrtina všech provedených testů vyšla pozitivně.
Odborníci z ministerstva zdravotnictví už otevřeně připouštějí, že číslo zjištěných pozitivit je velmi silně podhodnocené. Virová nálož v obyvatelstvu je aktuálně na mnohem vyšších hodnotách.
Ministrovi zdravotnictví Romanu Prymulovi tak nezbývá příliš velký manévrovací prostor. Už před pár dny si připravoval půdu na to, že bude ekonomiku nakonec přeci jen zapotřebí na nějakou dobu uzavřít a situaci zklidnit. Možná ale nepočítal s tím, že to přijde tak brzy. Koronavirus nám tímto už poněkolikáté říká, že ho nesmíme podceňovat.
Foto: vlada.cz