Vypadá to jako obrovská smůla. Jen několik dní poté, co se ve Velké Británii začalo očkovat proti covidu, tato země hlásí nástup agresivní mutace koronaviru, která do budoucna přináší velkou míru nejistoty. Zatím je jasné pouze to, že se dokáže šířit mnohem snáze a může tak ohrozit výrazně větší počet lidí v krátkém čase. Vědci se nyní snaží přijít na to, zda tato mutace nemůže být tak smrtelnější, případně imunní vůči právě schvalovaným očkovacím látkám.
O tom, že nová mutace představuje velký problém, je přesvědčen také epidemiolog Roman Prymula. “Tahle mutace je nepochybně závažnější, protože zatím tady byla zhruba jedna až dvě mutace na měsíc a tato mutace má poměrně pestrou škálu různých dílčích mutací. Jestli je pravdou, co tam prezentují, a já si myslím, že není důvod pochybovat, že by to tak nebylo, jenom díky tomu, že dochází k rychlejšímu šíření, se může zvednout reprodukční číslo o 0,4 až 0,9. To je obrovský nárůst. To znamená, že ta opatření, která se začínají zavádět, jsou zcela na místě,” řekl Roman Prymula pro Rádio Zet.
Dosavadní zjištění hovoří o tom, že nová mutace koronaviru je přibližně o 70 % nakažlivější. Odborníci zatím uklidňují, že očkování s velkou pravděpodobností bude působit i na tento kmen covidu. Je to dáno mimo jiné i tím, že část vakcín vznikala pokročilou, dosud nepoužitou metodou. “Řada vakcín, zejména genetických, je připravena na to, že sekvence by se nějakým způsobem změnila a v podstatě by se vyměnila očkovací látka, která k dispozici bude, a proti tomu spike proteinu. Ten je nejčastějším ve všech vakcínách různých výrobců s cílem, protože se zvažovalo, že bude dostatečně imunogenní,” vysvětlil Prymula.
Mutant v České republice
Roman Prymula se vyjádřil také k tomu, zda se nová mutace koronaviru vyskytuje už i v České republice. Ostatně, šíření koronaviru na počátku tohoto roku ukázalo, že je prakticky nemožné se mu ubránit a že jakákoliv opatření ve formě omezení mezistátního styku ho jen o pár dní zpomalí. “Je diskutabilní, jestli ta mutace u nás je, nebo není. Jsou tady vyjádření, že už u nás byla zachycena, nicméně ta vyjádření hovoří o mutacích právě na spike proteinu. Možná to není až tak komplexní záležitost jako v Anglii. Tohle všechno se nějakým způsobem musí potvrdit, ale každopádně je to signál, že virus opravdu může mutovat a že mutace už nejsou jenom klinicky němé,” řekl Roman Prymula.
Podle Prymuly bylo jasné, že koronavirus mutuje už mnohem dříve. Ale skutečnost, že se v něm změnila nějaká krátká sekvence, nemělo valného významu a nikdo to příliš neřešil. Naopak se spoléhalo na jeho určitou stálost. Teď se ale ukazuje, že virus dokáže změnit i důležitější parametry, což může být do budoucna velký problém.
Foto: vlada.cz