Důchod mnozí považují za jakousi automatickou dávku, která přijde na řadu, když dosáhnou určitého věku. Tak je to skutečně mezi širokou veřejností vnímáno, ačkoliv jde jen o část celé záležitosti a zdaleka nestačí jen překročit určitou věkovou hranici a mít české občanství. Ba právě naopak, jsou tu další podmínky.
Někomu nepomůže nic
Jde přitom o pravidla, která může v konečném důsledku zamezit tomu, že důchod budete vůbec dostávat. Ano, na tuto dávku nevzniká žádný automatický nárok a může se vám klidně stát, že vám ji nepřiznají. Nejde přitom o žádnou výjimku. Každoročně se tisíce Čechů dozví, že na důchod nárok nemají.
U části z nich se to dá ještě zvrátit tím, že budou pracovat o něco déle, ale u druhé části už je naprosto jasné, že to jednoduše nedoženou. Je totiž třeba být aktivní po celý život a účastnit se takzvaného důchodového pojištění.
To je hlavní částí takzvaného sociálního pojištění, které za vás odvádí zaměstnavatel, případně si ho coby OSVČ platíte sami v podobě záloh. Teoreticky se do sociálního pojištění můžete přihlásit i tehdy, když nepracujete ani nepodnikáte. To se týká především lidí, kteří z nějakého důvodu oddalují nástup do práce, ovšem zároveň chtějí mít časem nějaký ten důchod.
Pakliže se totiž na práci i sociální pojištění vykašlete, žádný důchod mít nebudete. A nepomůže vám ani pobyt na Úřadu práce. V rámci něj vám do pojištění započtou jen jeden až tři roky, v závislosti na věku. To se všeobecně málo ví.
Důchod nebude mít každý
Ale teď k tomu nejdůležitějšímu. Člověk musí mít alespoň 30 odpracovaných let, případně se účastnit 35 let sociálního pojištění, a to včetně vyloučených dob (to je právě ta doba, kdy jste nezaměstnaní nebo třeba na mateřské).
Kdo to nemá, dostává se okamžitě do problémů. Důchod mu nebude přiznán, ovšem ještě to nemusí skončit úplně špatně. Může jít do penze za pět let, pokud se mu potom celkem podaří odpracovat alespoň 15 let. Pakliže ani na tuto laťku nedosáhne, jednoduše žádný důchod mít nebude.
Čtěte také: Zdanění důchodů jako v Německu. Nemuselo by to dlouho trvat
Poměrně často se přitom stává, že člověk dosáhl důchodového věku, ale chybí mu třeba několik odpracovaných měsíců. V takovém případě může využít takzvaného zpětného doplacení důchodového pojištění. Takto lze doplatit až jeden rok.
Foto: Shutterstock