Rakovina plic je velmi nebezpečná, protože o sobě zpočátku vůbec nedává vědět, tváří se nenápadně a pacienti ve většině případů vůbec netuší, že se je tohle nádorové onemocnění rozhodlo potrápit, ba co víc – ohrozit je na životě. Není se proto čemu divit, že mnoho pacientů přichází k lékaři až ve chvíli, kdy je rakovina plic značně pokročilá. Týká se to obzvlášť těch, kteří nekouří a v životě by je nenapadlo, že by tímto onemocněním mohli trpět. Bohužel i to se ale stává.
Nemusíte si ničeho všimnout
Nejnebezpečnější na této nemoci je skutečnost, že vůbec nebolí. Plíce jsou pro naše tělo důležitým orgánem, který ale v případě, kdy je s ním něco špatně, nedá prakticky vůbec nic najevo. Může za to jen velmi malé množství nervových zakončení, které se v plicích nachází a které jsou příčinou toho, proč se rakovina plic na samotném začátku vůbec neprojevuje, nebolí, nedává o sobě vědět a nedoprovází ji žádné varovné příznaky. Objevit se může kašel, sípání nebo třeba hlen, který člověk vykašlává, což jsou ale věci, které většina z nás bere na lehkou váhu nebo je přisoudí nějakému nachlazení. Možná by ani vás v takovou chvíli nenapadlo, že to může být rakovina plic a ne obyčejná chřipka.
Jaké jsou příznaky?
Příznaky rakoviny plic se mohou projevovat jako běžná nemoc, nad kterou kdekdo mávne rukou. Mezi nejčastější příznaky patří:
- Neustupující kašel,
- pocity dušnosti při zátěži,
- bolesti nejasného původu,
- vykašlávání hlenu,
- opakované infekce,
- vykašlávání krve,
- únava.
Strašák, který má mnoho obětí
Rakovina plic je bezesporu nejnebezpečnější formou rakoviny, v důsledku které zemře ročně necelých 6000 lidí. Postihuje jak muže, tak i ženy a smutným faktem zůstává, že cca 85 % pacientů, u kterých se rakovina potvrdí, již kvůli pokročilému stavu nedosáhne úplného vyléčení, ale pouze prodloužení života. Mezi nejvíce náchylné a rizikové pacienty patří lidé mezi 65. až 70. rokem života.
Foto: Freepik